Luneta – zajrzyj do Berlina i Wrocławia [WIDEO]

Luneta-Wroclaw2.jpg

Multimedialna instalacja połączy Berlin i Wrocław w czasie rzeczywistym. Z placu przed dworcem Friedrichstrasse będzie można zajrzeć na plac przed Dworcem Głównym PKP we Wrocławiu i wejść w interakcję w czasie rzeczywistym z mieszkańcami obserwowanego miasta. Otwarcie Lunety 9 maja.

– Sama luneta to prosty pomysł, ale technicznie trudny do zrealizowania – mówi Volkmar Umlauft, autor projektu. – Powłoka wewnętrzna lunety składa się z 60 monitorów, a końcowa ściana wewnątrz jest interaktywnym panelem, który jest połączeniem z drugim miastem. W środku znajduje się sześć kamer. Z Belina widać okolice wrocławskiego dworca, przemieszczających się ludzi i zróżnicowaną architekturę. Zobaczyć można nawet w tle Sky Tower – wyjaśnia twórca. – Natomiast wrocławianie zobaczą, jak wyglądają okolice dworca Friedrichstrasse.

 Luneta jest projektem, za pomocą którego chcemy zwrócić uwagę na potrzebę zbliżenia Polaków i Niemców – mówi Jan Wais z Biura Współpracy z Zagranicą UM. – Wpisuje się w program „Europejskie sąsiedztwo”, realizowany z okazji 25. rocznicy „Traktatu o dobrym sąsiedztwie” podpisanym przez Polskę i Niemcy.

Luneta, choć pozwala zaglądać do Wrocławia i Berlina nie przypomina tego przyrządu. Jest kopułą o wysokości 6 metrów i średnicy 12 metrów. W środku znajduje się tunel z monitorów, które w czasie rzeczywistym pokazują widok otaczający bliźniaczą instalację w drugim mieście i panel służący do interaktywnego kontaktu za pomocą gestów, słów i wiadomości tekstowych. Niemiecka część Lunety stoi już w Berlinie, przy wrocławskiej właśnie ruszają prace.

– Luneta to nie tylko zaglądanie do innego miasta, ale próba połączenia ludzi o podobnych zainteresowaniach – tłumaczy Volkmar Umlauft. – W Lunecie, po obu stronach, będziemy organizować wiele wydarzeń artystycznych, jak np. jam session, prezentacje literackie, dyskusje, zajęcia dla dzieci i młodzieży.

Luneta powstała z inicjatywy Fundacji Zukunf Berlin w ramach projektu „Odzyskane sąsiedztwo”, wpisana jest też w wydarzenia In Between Festivals, czyli całorocznej współpracy między Wrocławiem i Berlinem.

– Lokalizacja Lunety przy Dworcu Głównym PKP ma też szerszy kontekst, bo przypomina, że od 30 kwietnia będzie kursować „Pociąg do kultury”, łączący Berlin i Wrocław – przypomina Katarzyna Młyńczak-Sachs z ESK.

Luneta działać będzie do 3 lipca.

foto, video ©Arthur Schnitzer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj