“Nasz Dziennik”: Ruszyły ekshumacje późnych grobów z Łączki

ekshumacje.jpg

Po wielu miesiącach uzgodnień z rodzinami udało się przeprowadzić przetarg i zawrzeć umowę z firmami, które dokonają przenosin 194 grobów z tzw. Łączki. Umożliwi to dalsze poszukiwania szczątków Żołnierzy Wyklętych – informuje “Nasz Dziennik”.

Pierwsza część ekshumacji ruszy już od połowy lipca. Na Łączce nadal spoczywa około stu Żołnierzy Wyklętych. Najprawdopodobniej są wśród nich rotmistrz Witold Pilecki i gen. August Fieldorf “Nil”.

“Instytut Pamięci Narodowej chce podzielić prace i nie czekać na przeniesienie wszystkich tych grobów z lat 80.” – powiedział gazecie prokurator Marcin Gołębiewicz, naczelnik warszawskiego pionu śledczego IPN.

– Prace na Łączce zostaną wykonane w formie śledztwa prokuratorskiego (…) powołuję ekipę poszukiwawczą, powołuję biegłego z zakresu medycyny sądowej, biegłego antropologa, korzystam ze wsparcia firmy archeologiczno-poszukiwawczej. Potem są przeprowadzane oględziny sądowo-lekarskie szczątków na miejscu w laboratorium polowym, opinie uniwersyteckie, oczywiście kwestia DNA; ten standard mamy wypracowany – wyjaśnia Gołębiewicz.

Jak podsumowuje dziennik, “na przeniesienie wszystkich 194 grobów, w których pochowano 343 osoby, a potem – wydobycie wszystkich Żołnierzy Wyklętych, trzeba będzie poczekać ponad rok”.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/nasz-dziennik-ruszyly-ekshumacje-poznych-grobow-z-laczki/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj