Premier Morawiecki podczas wizyty na Dolnym Śląsku zapowiedział reformę szkolnictwa zawodowego

Mateusz Morawiecki janusz.jpg

Premier Morawiecki najpierw zamykał rok szkolny we Wrocławiu, a później w Wałbrzychu zapowiadał reformę szkolnictwa zawodowego.

Wicepremier Mateusz Morawiecki 24 czerwca najpierw uczestniczył w zakończeniu roku szkolnego w IX Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, gdzie wraz z Prezydentem Wrocławia Rafałem Dutkiewiczem oraz dyr. szkoły Izabelą Koziej wręczyli wyróżnienia najlepszym uczniom gimnazjum i liceum. Później  wraz z minister edukacji Anną Zalewską pojechał do Wałbrzycha, gdzie na konferencji  w sprawie szkolnictwa zawodowego w Wałbrzyskiej Specjalnej strefie Ekonomicznej przedstawił wspólnie z minister plan reform edukacyjnych.

Premier wraz z Panią Minister zapowiedzieli :

1. Ustalenie na stałe ram systemu edukacji branżowej (zawodowej).

2. Stopniowe wprowadzanie dualnego systemu kształcenia branżowego (zawodowego) czyli jednocześnie w szkole i u pracodawcy (umowy o pracę młodociani i szkoła z pracodawcą.

3. Dwustopniowa szkoła branżowa (nie zawodowa).

4. Egzaminy zawodowe wychodzą ze szkół.

5. Wzmocnienie roli Centrów Kształcenia Praktycznego.

6. Wzmocnienie roli doradztwa zawodowego od najniższych etapów kształcenia, edukacja przedzawodowa, badanie predyspozycji uczniów.

7. Wsparcie dla nauczycieli w okresie niżu demograficznego, kursy dla doświadczonych nauczycieli zagrożonych bezrobociem (np. doradca zawodowy) i wykorzystanie ich w systemie doradztwa.

8. Preferencja dla zawodów poszukiwanych (różnicowanie subwencji).

9. Konieczne wsparcie Urzędów Marszałkowskich.

10. Konieczna diagnoza zapotrzebowania na zawody i utworzenie portali informacji edukacyjno-zawodowej w każdym na poziomie województwa.

11. Powołanie „Korpusu Fachowców” – specjaliści ze szkół i przedsiębiorstw.

12. Utworzenie Funduszu Edukacji Zawodowej.

Ponadto wicepremier Mateusz Morawiecki  postulował, by w system edukacji branżowej należy zakorzenić na stałe walor praktyczności. Podkreślał, że konieczna jest spójność celów wszystkich stron, modernizacja treści i metod kształcenia zawodowego, a także stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych nauczycieli. Zapowiedział powołanie 25 zespołów partnerów społecznych.

W poniedziałek 27 czerwca minister edukacji narodowej Anna Zalewska ma ogłosić w Toruniu całościowy program reform w oświacie.

jw

foto Janusz Wolniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj