Bronisław Wildstein prezydenckim kandydatem do Kolegium IPN

duda i wild.jpg

Jednym z dwóch członków do Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej, jakich wskazuje prezydent Rzeczypospolitej, będzie Bronisław Wildstein – informuje portal wpolityce.pl.

W myśl nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej zniesiona została Rada Instytutu, zaś w jej miejsce do życia powołane zostało Kolegium IPN, które jest organem opiniodawczo-doradczym prezesa IPN. Kolegium będzie składało się z 9 członków, w tym 2 powoływanych przez Prezydenta RP, 5 przez Sejm, a 2 przez Senat. Senat i Sejm już dokonały wyboru członków. Na członków Kolegium IPN powołano: Sławomira Cenckiewicza, Jana Drausa, Piotra Franaszka, Józefa Mareckiego, Krzysztofa Wyszkowskiego, prof. Tadeusz Wolsza i prof. Wojciech Polak.

Według informacji portalu wpolityce.pl, jednym z dwóch członków Kolegium wybranych przez Andrzeja Dudę będzie Bronisław Wildstein. Nie jest wiadome, kto będzie drugą osobą wskazaną przez prezydenta.

Bronisław Wildstein urodził się w 1952 r. w Olsztynie. W latach siedemdziesiątych studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W tym czasie działał w  opozycji antykomunistycznej. Był jednym z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności w Krakowie, uczestniczył też w zakładaniu Solidarności i krakowskiego NZS-u. Współtwórca i autor prasy podziemnej.

W momencie wprowadzenia stanu wojennego w Polsce Wildstein przebywał na Zachodzie. Na początku lat osiemdziesiątych był jednym współzałożycieli i redaktorem naczelnym wydawanego w Paryżu miesięcznika „Kontakt”. Publikował w prasie emigracyjnej i podziemnej, pracował też jako paryski korespondent Radia Wolna Europa.

Na początku lat dziewięćdziesiątych Wildstein powrócił do Polski. Został dyrektorem Radia Kraków. Następnie pracował w „Życiu Warszawy”, potem w „Życiu” – przez rok jako zastępca redaktora naczelnego. W latach 2000-2005 był publicystą „Rzeczpospolitej“, skąd został zwolniony po aferze z tzw. „listą Wildsteina“. Współpracował też m.in. z tygodnikiem „Wprost”. W latach 2006-2007 pełnił funkcję prezesa TVP.

Następnie publikował w wielu periodykach, prowadził też audycje radiowe i telewizyjne. W latach 2012-2014 pełnił funkcję redaktora naczelnego Telewizji Republika. W październiku 2015 r. Bronisław Wildstein został członkiem Narodowej Rady Rozwoju, którą powołał prezydent Andrzej Duda.

źródło: http://telewizjarepublika.pl/bronislaw-wildstein-prezydenckim-kandydatem-do-kolegium-ipn,35107.html#.V3EPmXSAcUg.facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj