PKP przygotowuje się do Światowych Dni Młodzieży

pociagi dolny slask.jpg

Trwają przygotowania do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. To wyjątkowe święto młodych i duże przedsięwzięcie logistyczne – także dla Polskich Kolei Państwowych. Na tory w tym czasie wyjedzie blisko 350 dodatkowych pociągów.

W PKP przygotowania do Światowych Dni Młodzieży ruszyły pełną parą. Kolejarze spodziewają się największego natężenia ruchu 31 lipca i 1 sierpnia.

– Szacujemy na tę chwilę, że oferujemy około pół miliona miejsc dla podróżnych naszych uruchamianych pociągów – informuje Mirosław Pawłowski, prezes Polskich Kolei Państwowych.

Kolej zawarła porozumienia z 11 diecezjami w Polsce, dla których uruchomi specjalne pociągi.

– Przygotowaliśmy w naszej spółce sześć pociągów specjalnych. To są pociągi zamówione przez poszczególne diecezje. Oprócz tego mamy 51 pociągów rejsowych, regularnie kursujących. Zabezpieczyliśmy 180 tysięcy miejsc – zaznacza Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP InterCity.

Na dworcach pojawi się dodatkowo ponad 200 informatorów, którzy będą powiadamiać o ruchu pociągów w języku angielskim i polskim. Obsługa kas biletowych ma być w czasie ŚDM wzmocniona. Kolej zostanie wzmocniona także przez zaplecze techniczne.

Nad bezpieczeństwem pielgrzymów będzie czuwać 3 tys. funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei i innych służb. Jednym z elementów przygotowań są także ćwiczenia. Na dworcu kolejowym Kraków-Płaszów przećwiczono procedury antyterrorystyczne. W akcji brało udział ok. 200 pracowników policji, straży pożarnej, pogotowia oraz Przewozów Regionalnych.

– Nasi pracownicy Przewozów Regionalnych od wielu lat są cyklicznie szkoleni właśnie w procedurach antyterrorystycznych, w procedurach zachowań specjalnych. Te ćwiczenia mają odświeżyć pamięć, spowodować, że współpraca między służbami będzie rozwijała się dobrze. Mam jednak nadzieję, że te procedury nie będą wykorzystane, a Światowe Dni Młodzieży przebiegną spokojnie” – mówi Andrzej Ziemieński, dyrektor oddziału krakowskiego PKP Przewozy Regionalne.

Światowe Dni Młodzieży pod hasłem „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” odbędą się w dniach od 26 do 31 lipca. Polska po raz drugi będzie gospodarzem takiego spotkania. Poprzednio gościła młodych w sierpniu 1991 r. w Częstochowie.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/pkp-przygotowuje-sie-swiatowych-dni-mlodziezy/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ