Wrocław: Marilyn i Marlena w Hali Stulecia

Marlena-jpg.jpg

Dwie wspaniałe aktorki, symbole popkultury będzie można zobaczyć na zdjęciach amerykańskiego fotografa Miltona H. Greena. To już trzecia prezentacja zdjęć z kolekcji. Będzie można ją oglądać od 1 lipca do 10 sierpnia w Sali Cesarskiej Hali Stulecia. Tym razem na wystawę obowiązują bilety.

Kurator Marek Stanielewicz wybrał 140 zdjęć, które podzielił na trzy grupy tematyczne. Na pierwszą złożą się fotografie ze słynnej „Czarnej sesji” Marylin Monroe, do których dołączono zdjęcia pokazujące kulisy spotkań aktorki i fotografa. „Nikt inny nie mógłby zrobić tak bezpośrednich i niemal intymnych fotografii Marilyn. Przyjacielskie relacje i wzajemne zaufanie między Marilyn Monroe a Miltonem Greenem dają nam wyjątkową  okazję do dotknięcia czegoś niezwykle ulotnego, prywatnego i jednocześnie teatralnego. Jednak  podstawową siłą prezentowych fotografii jest widoczne bawienie się Marilyn konwencją. Swoiste puszczanie oka do widza, patrzenie prosto w obiektyw i  wyraźny kontakt z fotografem” – pisze kurator.

Kolejną grupę stanowią zdjęcia Marleny Dietrich. „Prezentowane zdjęcia to spotkanie wschodzącej gwiazdy filmowej z supergwiazdą filmową, mającą już za sobą najlepszy okres w karierze artystycznej. Mistrzostwo Greene’a ujawnia się w zupełnie odmiennym traktowaniu obu modelek. Supergwiazda Marlena jest kusząca, ale jednocześnie dostojna, nieobecna i z dystansem do obiektywu. Pozuje nie fotografowi, tylko prowadzi monolog sama ze sobą. Dietrich znakomicie wie, co jest jej atutem, dlatego na wielu fotografiach istotną rolę odgrywają jej bajeczne nogi lub sugestywna kontrastowa twarz z linearnym makijażem i starannie dobraną fryzurą. Gesty są nieco dramatyczne, co odrobinę przypomina fotosy z planu filmowego” – opisuje tę prezentację kurator.

Trzecia grupa to zdjęcia pokazujące Miltona Greena w czasie pracy z obiema aktorkami. „Milton Green w plenerze z fotografiami Marilyn, ten sam artysta w czasie pracy nad zdjęciami Marleny, spotkanie obu artystek czy cała trójka bohaterów wystawy na jednej fotografii” – opisuje Stanielewicz.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj