Bezpłatne leki dla seniorów z korzyścią dla budżetu?

leki.jpg

Ustawa 75+ jako projekt propacjencki może stać się dobrym przykładem działania międzyresortowego. Z jednej strony dotyczy bowiem zdrowia Polaków, z drugiej, jeśli na liście znajdą się leki najczęściej używane przez seniorów, a więc leki od krajowych producentów, wówczas możemy mówić o projekcie, który nie będzie jedynie obciążeniem dla budżetu państwa, ale traktowany długofalowo zwiększy jego dochód – uważa w opublikowanymstanowisku Instytut Staszica.

Uchwalona w marcu ustawa wprowadza bezpłatne leki dla pacjentów powyżej 75. roku życia. Projekt jest odpowiedzią na oczekiwania dużej grupy społecznej, która dotychczas często nie mogła z przyczyn finansowych realizować terapii lekowych przepisanych przez lekarzy.

Bezpłatne leki będą wymienione w wykazie, który zostanie ogłoszony przez ministra zdrowia 1 września.

Na liście leków refundowanych, tzw. liście „S”, znajdą się zwłaszcza leki na choroby sercowo-naczyniowe, przeznaczone do leczenia schorzeń przewodu pokarmowego, układu oddechowego, chorób otępiennych, depresji i osteoporozy. Czyli leki najczęściej stosowane przez osoby w starszym wieku. Jak wynika z raportu firmy Sequence, w 78 proc. są to środki produkowane i dostarczane do polskich aptek przez krajowych wytwórców.

W opinii Instytutu Staszica dodatkowym, pozytywnym skutkiem wdrożenia programu 75+ jest korzystny wpływ na gospodarkę.Według zapowiedzi ekspertów oraz Ministerstwa Zdrowia polityka lekowa państwa przestanie być, lada moment, sprawą jedynie resortu, a stanie się kwestią międzyministerialną. Jest to ważne zwłaszcza w odniesieniu do krajowego przemysłu farmaceutycznego. We współpracy z instytucjami państwa, może stać się on „jedną z kluczowych dziedzin polskiej gospodarki, szczególnie w dziedzinie innowacyjności oraz eksportu, którego bilans jest dla Polski wciąż ujemny” – napisał Instytut. 

źródło: http://niezalezna.pl/82597-bezplatne-leki-dla-seniorow-z-korzyscia-dla-budzetu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj