Interwencja ws. przepisów uderzających w polskich transportowców

tiry.jpg

Europosłowie PiS interweniują w sprawie niemieckich i francuskich przepisów o płacy minimalnej, które uderzają w polskich transportowców.

W przyszłym tygodniu w Parlamencie Europejskim w Strasburgu odbędzie się debata na ten temat. Ponadto europosłowie skierowali do Komisji Europejskiej pytanie o trwającą procedurę badania praworządności niemieckich i francuskich przepisów.

 

W czerwcu KE zdecydowała, bowiem o wysłaniu napomnień do rządów tych krajów i uznała, że ich działania naruszają zasady obowiązujące na jednolitym rynku.

Europoseł Zbigniew Kuźmiuk podkreśla, że działania Francji i Niemiec naruszają podstawową unijną zasadę swobody świadczenia usług.

–  Te państwa starają się chronić własnych transportowców i te rozwiązania tylko potwierdzają, że polski transport ciężarowy jest  bardzo poważną konkurencją dla tamtego transportu. I stąd te rozwiązania. Natomiast tutaj mamy swobodę przepływu usług. I naszym zdaniem te rozwiązania zarówno niemieckie jak i francuskie godzą w taką swobodę, a więc są sprzeczne z prawem europejskim. Takich rzeczy Komisja powinna bezwzględnie pilnować. Natomiast zdaję sobie sprawę, że klimat w Unii jest nie najlepszy. W związku z tym pewnie Komisja, jeżeli będzie chciała być stanowcza, będzie musiała iść z tą sprawą do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. To niestety potrwa. Robimy, co możemy w tej sprawie, ale cudów obiecać nie możemy – mówi europoseł PiS.

W Niemczech przepisy o płacy minimalnej obowiązują od ubiegłego roku. We Francji z kolei weszły w życie dzisiaj.

Wiceminister infrastruktury Jerzy Szmit, poinformował że Polska otrzymała zapewnienie Francuzów, że w pierwszym okresie będą łagodnie egzekwować przepisy o płacy minimalnej dla kierowców ciężarówek.

źródlo: http://www.radiomaryja.pl/informacje/interwencja-ws-przepisow-uderzajacych-polskich-transportowcow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj