NIK: program standaryzacji komend i komisariatów Policji przygotowany nierzetelnie

nik.jpg

Program standaryzacji komend i komisariatów Policji za rządów PO-PSL był przygotowany nierzetelnie, a jego realizacja obarczona błędami – wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli.

Kontrolerzy zwrócili uwagę, że program przyjęto bez konsultacji z organami, które były odpowiedzialne za jego wdrażanie.

NIK zarzuca m.in. narażanie posterunków na niepotrzebne koszty oraz spowodowanie dezorientacji wśród obywateli w zakresie identyfikacji służb.

Część komisariatów stosowała, bowiem stare oznakowania, a te objęte programem były zmieniane również w sferze graficznej.

Prezes NIK, Krzysztof Kwiatkowski podkreśla, że narzucanie nowych rozwiązań naraziło Policję na wyższe koszty.

– Ustaliliśmy, że przyjęte w programie rozwiązania architektoniczne doprowadziły w części jednostek do wzrostu kosztów nawet o 50% w stosunku do przeciętnej ceny metra kwadratowego nowej komendy lub komisariatu. Miało to miejsce w sytuacji, gdy policja dysponowała ograniczonymi środkami na inwestycje. Już samo zobligowanie policji do stosowanie niedopracowanych rozwiązań, które niedostatecznie uwzględniają lokalne uwarunkowania było działaniem niecelowym i niegospodarnym, które narażało policję na ponoszenie niepotrzebnych kosztów – powiedział Krzysztof Kwiatkowski.

NIK postuluje, aby zmiany dotyczące komisariatów i posterunków podlegały wcześniejszym konsultacjom, aby zoptymalizować dobór metod i środków do osiągnięcia celów.

Poza tym w raporcie kontrolerzy wnioskują do obecnego kierownictwa MSWiA o ujednolicenie znaków oraz uzyskanie prawa do nieograniczonego używania czcionek, których używanie w obecnej formie naraża Policję na koszty.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/nik-program-standaryzacji-komend-komisariatow-policji-przygotowany-nierzetelnie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj