Wrocław:„Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy” w Muzeum Miejskim

marc-chagall-010.jpg

Latające kozy, obejmujące się pary, anioły – najsłynniejsze motywy Marca Chagalla odnajdziemy na pokazywanych w Muzeum Miejskim Pałacu Królewskim pracach Marca Chagalla. Zobaczymy też litografie m.in. Joana Miro, Pabla Picassa, Henri Matisse’a, Antoniego Tapies i Alberta Giacomettiego. Wystawa trwa do 31 sierpnia.

Prezentowane na wystawie „Marc Chagall i artyści europejskiej awangardy” litografie pochodzą z Muzeum Marca Chagalla w Witebsku na Białorusi. Właśnie tam urodził się w 1887 roku Chagall jako Mosze Segał. Jego rodzinny Witebsk, zanurzony w żydowską kulturę i tradycję, jaki znamy jego z obrazów, już nie istnieje. Spłonął w czasie II wojny światowej. Pozostał jedynie w jego malarskich wizjach – pełnych poezji i melancholii.

– Chagall to magiczne nazwisko, które celowo wykorzystaliśmy, nadając tytuł naszej wystawie – mówi dr Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego. – Chagall stworzył własny, oryginalny, rozpoznawalny i osobliwy styl, który zachwyca miłośników sztuki na całym świecie. Te jego błękity, zielenie… Znam wiele osób, które kolekcjonują karty pocztowe z jego obrazami – opowiada.

„Twórczość Chagalla ukształtowało przede wszystkim jego pochodzenie, zarówno w sensie etnicznym, jak i geograficznym. Balansował jednocześnie na dwóch biegunach, malował codzienność małego żydowskiego miasteczka na wschodzie Europy, posługując się nowoczesną, uniwersalną formą artystyczną. Czerpał inspirację ze swoich wspomnień oraz modernistycznych nurtów sztuki, m.in.: ekspresjonizmu, orfizmu, fowizmu, surrealizmu, kubizmu, z którymi zetkną się już podczas pierwszego pobytu w Paryżu w 1911 roku” – przypomina kuratorka wystawy Anna Kania-Saj.

Muzeum Marca Chagalla w Witebsku powstało stosunkowo niedawno, bo w latach 90. ubiegłego wieku. Jego kolekcja pochodzi z darów kolekcjonerów. Oprócz prac Chagalla w jego zbiorach znalazły się też litografie czołowych awangardowych artystów z początku XX wieku. W sumie zobaczymy prawie 60 grafik, w tym kilkanaście kolorowych litografii autorstwa Marca Chagalla. Uzupełnieniem dla nich są prace klasyków sztuki awangardowej XX wieku: Georgesa Braque’a, Alexandra Caldera, Alberto Giacomettiego, Fernanda Legera, Andree Massona, Henri Matisse’a, Joana Miró, Pabla Picassa, Raoula Ubaca i innych.

– Chagall jest osobowością łączącą Wschód z Zachodem. W naszych zbiorach mamy 300 litografii Chagalla i 200 innych artystów – opowiada Ludmiła Chmielnicka, szef rady kuratorów Muzeum Marca Chagalla w Witebsku. – Póki mieszkał w Witebsku, zaliczany był do awangardy rosyjskiej, kiedy wyjechał do Paryża dołączył do awangardy europejskiej. Staraliśmy się tak skomponować wystawę, by pokazać malarzy jemu współczesnych. Mimo że oni wszyscy się  znali, to jednak nie byli zaprzyjaźnieni.

Na wystawie pokazany zostanie również film dokumentalny „Mistrzowie sztuki nowoczesnej. Marc Chagall” oraz animacja „Świat wyobraźni Marca Chagalla”, która zabierze widzów w podróż po obrazach tego artysty. Do wystawy wydany został katalog prac Marca Chagalla.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj