Japonia jest trzecim co do wielkości inwestorem na Dolnym Śląsku

japonia i marszaek.jpg

Japonia jest trzecim co do wielkości inwestorem na Dolnym Śląsku po USA i Niemczech oraz pierwszym inwestorem w regionie po 1989 roku. Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego spotkał się z Shiego Matsutomi, Ambasadorem Japonii oraz jego małżonką i Yuriko Teradą, Attache ds. Kultury Ambasady Japonii. Celem wizyty Ambasadora jest wzmocnienie polsko-japońskich relacji gospodarczych oraz omówienie bieżącej współpracy.

O wadze polsko-japońskiej współpracy świadczy wielkość inwestycji w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej i Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Japończycy zainwestowali tam ponad 5,7 mld złotych w budowę fabryk oraz rozwój działalności gospodarczej w regionie. W zakładach tych utworzono prawie 5 tysięcy miejsc pracy.  W strefach działa 13 firm z kapitałem japońskim – to czwarte miejsce, po polskich, niemieckich i włoskich inwestorach.  
Dodatkowo ponad 20% polskiego importu z Japonii to import firm z Dolnego Śląska. Nasz regionalny bilans handlowy z Japonią jest wiec ujemny – eksport ok. 21 mln EUR, a import ok. 473 mln EUR. Stwarza to szansę zintensyfikowania współpracy Dolnego Śląska z inwestorami z Japonii.
 Ambasador spotkał się również z japońskimi inwestorami na Dolnym Śląsku oraz  odwiedził Wyższą Szkołę Bankową we Wrocławiu, gdzie  wygłosił wykład na temat „Inwestycji Japońskich.”  

źródło: .umwd.dolnyslask.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj