Program Rodzina 500 plus zmienia życie Polaków

szydlo rafalska.jpg

Program Rodzina 500 plus pozwala wielu rodzinom rzeczywiście żyć na plus – oceniła Premier Beata Szydło na konferencji podsumowującej trzy miesiące działania programu. Jak dodała, jest to pierwszy po 1989 roku kompleksowy program wsparcia dla rodzin.

 

– Program nie jest kosztem, tylko inwestycją, która jest potrzebna Polsce – powiedziała szefowa rządu. Jak podkreśliła, rządowe wsparcie zaspakaja realne potrzeby rodzin. – W wielu miejscach, gdzie jest duże bezrobocie, gdzie rodziny musiały kupować na tzw. zeszyt, te zeszyty znikają – zaznaczyła. Wiele rodzin w tym roku pojedzie na pierwsze wspólne wakacje, a dzieci będą miały możliwość rozpoczęcia w nowym roku nauki języków obcych czy dodatkowych zajęć. To właśnie dzięki 500+ – podkreśliła.

Bilans Rodzina 500 plus

– Mówimy o programie który jest najlepszą propozycją dla rodzin, która od okresu transformacji została złożona rodzinom – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Minister przedstawiła statystyki realizacji programu na 24 czerwca br. „Rodzice i opiekunowie złożyli już ponad 2,56 mln wniosków o świadczenie wychowawcze – 79 proc. w urzędach i 21 proc. przez internet. Wydano ponad 2,1 mln decyzji, ponad 3 mln dzieci otrzymuje świadczenie, wypłacono ponad 4,1 mld zł – poinformowała szefowa resortu rodziny. 

Pomoc rzeczowa zamiast gotówki

– Od 1 kwietnia było prowadzonych 237 spraw dotyczących zmiany formy wypłaty świadczenia z pieniężnej na rzeczową, co stanowi 0,01 proc. w stosunku do wszystkich wydanych decyzji – podsumowała minister Rafalska.

 

Rodzina 500 plus on-line

 – Uruchomiliśmy cztery e-kanały, żeby ułatwić składanie wniosków. Do współpracy zaprosiliśmy również banki. Program pokazał, że e-administracja może być skuteczna, przyjazna i bezpieczna dla użytkowników – mówiła na konferencji Anna Streżyńska, minister cyfryzacji.

 

Rodzina 500 plus zabezpieczona finansowo

Minister finansów, Paweł Szałamacha zapewnił, że bieżące finansowanie programu nie jest zagrożone. – Środki, które wypłacamy cały czas wracają do białej gospodarki – podkreślił.

 

Minister Rafalska zapelowała do samorządów, by tam, gdzie są już złożone wnioski i wydane decyzje, nie zwlekały z wypłatą świadczeń. – Nie ma najmniejszego powodu, by w sytuacji, gdy są wydane decyzje, czekać z płatnością” – powiedziała.

#Dzięki500plus

Dzisiaj wystartowała też rządowa akcja podsumowującą pierwsze trzy miesiące programu Rodzina 500 plus. Rodziny, które korzystają ze świadczenia wychowawczego, opowiadają jak program wpływa na ich życie. Swoje punkt widzenia przedstawiają też samorządowcy.

źródło: mpips.gov.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj