Wrocław: Konferencja „(R)evolution of Europe’s Press” w Ratuszu

wolnosc prasy.jpg

Na plakacie konferencji (R)evolution of Europe’s Press widnieje twarz człowieka, któremu zaklejono plastrem usta. Przekaz jest czytelny, bo we wrocławskim Ratuszu spotkali się w piątek ci, którzy zabiegają o wolność prasy, czyli przedstawiciele organizacji, jakie zrzeszają dziennikarzy i wydawców z Europy i Stanów Zjednoczonych. Dyskutowali o obecnej sytuacji mediów. Jednym z polskich partnerów konferencji jest Europejska Stolica Kultury 2016.

Wolnosć prasy warunkiem demokracji

Prezydent Wrocławia, Rafał Dutkiewicz w powitaniu zaznaczył, że wolność wypowiedzi i wolne media należą do niezbędnych składników każdej demokracji, a prawo do niezależnej i wiarygodnej informacji powinni mieć wszyscy obywatele.

Zaproszony na konferencję eurodeputowany i były minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zwraca uwagę, że żyjemy w czasach rosnącego populizmu, gubienia wartości związanych ze wspólną Europą i rosnących w siłę nacjonalizmów. – Wszelkie zagrożenia dla niezależności mediów, które biorą się albo z politycznego nacisku, albo z tworzenia warunków ekonomicznych przyduszających media, są niedobre dla demokracji i społeczeństwa obywatelskiego – podkreśla Michał Boni. – Jeśli w różnych krajach Europy pojawiają się zagrożenia, o których dyskutujemy na wrocławskiej konferencji, to trzeba zastanowić się, jaką rolę w odbudowaniu Europy, powrocie do obywatelskiego wymiaru i solidarności europejskiej mogą odegrać media, zarówno publiczne, jak i prywatne – dodaje Michał Boni. Eurodeputowany bardzo dużą rolę przywiązuje także do dobrych praktyk, jakie powinny łączyć tradycyjne i cyfrowe media, a zalicza do nich wszystkie mechanizmy dotyczące copyright i własności intelektualnej. – Wszystko powinno być dostępne, ale na zasadach, które są legalne.

Goście z europejskich organizacji dziennikarzy i wydawców

Podczas konferencji skupiono się na problematyce zmian politycznych w Europie, czy innowacji technologicznej i ich wpływu na wolność prasy. Wśród zagranicznych osobowości obecna była m.in. Jane Whyatt z European Centre for Press and Media Freedom. Wspólnie z Holly Watt z brytyjskiego dziennika „The Guardian” poprowadzi w piątkowe popołudnie w Barbarze dyskusję wokół dokumentu „The Panama Papers”. Sprawa wycieku poufnych dokumentów podatkowych, m.in. znanych polityków, z kancelarii finansowej i prawnej Mossack Fonseca w Panamie i opublikowanie serii artykułów śledczych (przez współpracujących ze sobą dziennikarzy z całego świata) było jedną z najbardziej odważnych akcji dziennikarskich w ostatnich latach.

Wśród polskich uczestników konferencji (R)evolution of Europe’s Press znaleźli się m.in. redaktorzy naczelni „Forbesa” Michał Broniatowski, „Rzeczpospolitej” Bogusław Chrabota, czy „Polityki” Jerzy Baczyński.  

Organizatorem konferencji są organizacje zrzeszające dziennikarzy i wydawców:

Reporters Without Borders

The Czech Publishers Association

The European Journalism Center

The European Federation of Journalists

The European Magazine Media Association

The European Newspaper Publishers’ Association

Fondation EurActiv

The Hungarian Publishers Association

The Slovak Publishers Association

The Worldwide Magazine Media Association

The World Association of Newspapers and News Publishers.

Polskimi partnerami konferencji są: Izba Wydawców Prasy, Wrocław 2016 Europejska Stolica Kultury i Presscom.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj