Wrocław: Konwencja Programowa PO

Jarosław Kaczyński i PiS – to główne tematy przemówienia Grzegorza Schetyny, lidera PO, na rozpoczęcie Rady Krajowej tej partii. Dla porównania: Jarosław Kaczyński, występując podczas Kongresu PiS, poświęcił opozycji bardzo niewiele miejsca.

Co charakterystyczne: posiedzenie Rady Krajowej rozpoczęło się od minuty ciszy dla niedawno zmarłej postkomunistycznej dziennikarki Janiny Paradowskiej. – To była przyjaciółka wolnej Polski. Cześć jej pamięci – powiedział Grzegorz Schetyna.

Przywódca PO rozpoczął swoje wystąpienie od nakreślenia sytuacji w UE:

 

Europa jest dziś na zakręcie – ten moment tworzy nowe pytania i wymaga nowych odpowiedzi. 

Ale niemal od razu przeszedł do porównań z… PiS:

 

Będziemy szukać aktywnej obywatelskiej debaty – to Polacy muszą zdecydować, jakiej Polski chcą.  Czy chcą Polski silnej, czy bezradnej. Europejskiej czy PiS-owskiej. Demokratycznej czy jednopartyjnej.

Wyobraźnia poniosła Schetynę jeszcze dalej:

 

My chcemy Polski silnej, która współtworzy UE, która ma wpływy na politykę europejską. Niektórzy śnią o potędze w samotności – ten sen o potędze na Nowogrodzkiej [miejsce siedziby PiS] to sen o potędze jednej osoby i jednej partii. […] Polska musi być silna gospodarczo, politycznie, musi mieć wpływ na politykę europejskąNie ma ważniejszej rzeczy niż wpływ na politykę europejską – PO budowała go przez lata, a dziś PiS jest wrogiem Unii.

Co było dalej? O tym, że ksenofobia, nacjonalizm i nienawiść to prawdziwi wrogowie Polski. Dowiedzieliśmy się też, że „dziś w Polsce jest śniony sen o potędze. Potędze nie Polski, lecz Jarosława Kaczyńskiego”. Inne złote myśli Schetyny to „im słabsza UE, tym silniejszy Putin” oraz „Polska PiS to państwo monopartyjne, zamknięte i odwrócone od Europy”.

A konkrety? Było ich niewiele. „Polska samorządna, Polska europejska, Polska praworządna – to fundamenty naszej dyskusji programowej” – zapowiedział Schetyna. Dodał również: „Piszemy program nie dla siebie, ale dla Polaków. Dobry program na Polskę po rządach PiS”. Szef PO poinformował, że jego partia „chce wprowadzić do Konstytucji rozdział o Polsce w UE – by nikt nas nie wyprowadził ze Wspólnoty”. Dlaczego? Bo „Polska zasłużyła, by być Polską europejską – nie PiS-owską. Europejską, czyli obywatelską”.

Inne propozycje programowe PO to wprowadzenie do Konstytucji procedury impeachmentu prezydenta oraz likwidacja urzędówwojewódzkich i przeniesienie władzy do urzędów marszałkowskich. Z takim programem Platforma ma naprawdę gigantyczne szanse na porwanie milionów Polaków!

foto: Platforma Obywatelska

źródło: http://niezalezna.pl/82724-przemowienie-schetyny-glownie-o-pis-i-mowie-nienawisci-obsesja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj