Polscy naukowcy prowadzą badania nad grafenem

grafen.jpg

Naukowcy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie już od 10 lat prowadzą badania nad grafenem. Jednak dopiero teraz mogą liczyć się na rynku międzynarodowym.

Grafen to węgiel, tylko w najcieńszej możliwej postaci. Ma grubość jednego atomu, który przypomina plaster miodu. Posiada szerokie zastosowanie w przemyśle elektronicznym i biomedycznym. Może posłużyć m.in. do produkcji elastycznych smartfonów, baterii o zwiększonej wydajności czy do rozwoju terapii antynowotworowych.

 

– To jest w pełni przezroczysty grafen. Rośnie on na miedzianej folii. Mamy technologię, która umożliwia jego transfer na różna podłoża, w tym szkoło. Tak przetransportowany grafen, włożony pomiędzy szklane płytki, może służyć jako przejrzysty grzejnik, a jego przejrzystość może sięgać nawet dziewięćdziesiąt siedem procent, jest ona znacznie wyższa niż w przypadku istniejących już technologii – mówi mgr inż. Tymoteusz Ciuk z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych w Warszawie.

Przezroczystość to nie jedyna zaleta polskiego grafenu.

– Opracowaliśmy pełną technologię czujnika, bazującą na polu magnetycznym grafenu –wyjaśnia Tomasz Ciuk.

– To, co odróżnia te czujniki od innych technologii to to, że mogą one pracować nawet w temperaturze 300 stopni Celsjusza – dodaje.

Posłużą one do pomiaru przepływu prądu w bardzo trudnych warunkach, niedostępnych dla zwykłych czujników. Grafen może okazać się również pomocny w naszym codziennym życiu.

– Takie urządzenie jak przezroczysty grafen może odnaleźć zastosowanie w motoryzacji, jako przednia szyba, w architekturze naszych budynków i w konstrukcji okien. Możliwe będzie utrzymanie czystych szyb nawet podczas okresu zimowego – podkreśla Tomasz Ciuk.

Polacy są w bardzo wąskiej światowej czołówce pod względem wielkości i ilości produkcji grafenu. Jednak by Polska naprawdę liczyła się w grafenowym wyścigu, potrzebna jest ogromna praca i nakłady finansowe.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/polscy-naukowcy-prowadza-badania-nad-grafenem/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj