Rodziny Żołnierzy Wyklętych odbiorą w Kielcach noty identyfikacyjne ofiar terroru komunistycznego

kilece.jpg

Uroczyste wręczenie not identyfikacyjnych rodzinom żołnierzy antykomunistycznego podziemia odbędzie się dzisiaj w kieleckim Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Jak informuje “Nasz Dziennik”, Fundacji “Niezłomni” udało się ustalić tożsamość trzech z ośmiu osób odnalezionych w lasach zgórskich koło Kielc.

Według doniesień “ND”, wśród zidentyfikowanych jest poszukiwany od lat przez Instytut Pamięci Narodowej legendarny żołnierz Zrzeszenia “Wolność i Niezawisłość” por. Aleksander Życiński “Wilczur”. Gazeta podkreśla, że ubeckie charakterystyki przez lata opisywały go jako „przywódcę po-NSZ-owskiej bandy terrorystyczno-rabunkowej”. 31 lipca 1948 r. por. Aleksandra Życińskiego skazano na karę śmierci. Wyrok wykonano 24 września 1948 r. w lesie koło Zgórska.

– W toku badań ustaliliśmy ponad wszelką wątpliwość, że odkryte przez nas szczątki należały do osób, na których wykonywano wyroki stalinowskiego sądu. Odnalezieni osadzeni byli w kieleckim więzieniu i należeli do podziemia antykomunistycznego – mówi w rozmowie z “ND” Wojciech Łuczak, prezes Fundacji “Niezłomni” im. mjr. Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”, która ma dziś przedstawić wyniki swoich prac poszukiwawczo-ekshumacyjnych. Łuczak dodaje, że w Zgórsku k. Kielc odnaleziono dotąd cztery jamy z ośmioma osobami, a prace nad identyfikacją genetyczną trwają.

Strzałem w tył głowy

Na podstawie porównawczego materiału DNA pobranego od typowanych rodzin zamordowanych, Instytut Genetyki Sądowej w Bydgoszczy przywrócił już tożsamość dwóm osobom. “Na szczątkach antropolodzy znaleźli widoczne ślady postrzałów, zarówno na czaszkach, jak i innych kościach” – czytamy w “Naszym Dzienniku”.

Fundacja “Niezłomni” im. Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki” cały czas zbiera informacje na temat ukrytych pochówków Żołnierzy Niezłomnych w całej Polsce. Jej członkowie apelują, aby osoby, które posiadają informacje na ten temat lub są członkami rodzin osób pomordowanych przez komunistów, zgłaszały się pod specjalnym numerem telefonu 886 886 440. 

źródło: http://telewizjarepublika.pl/rodziny-zolnierzy-wykletych-odbiora-w-kielcach-noty-identyfikacyjne-ofiar-terroru-komunistycznego,35327.html

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ