Kijowski o Polonii: Niewykształceni, żyjący w gettach

Mateusz Kijewski.jpg

Mateusza Kijowskiego naszło na wspominki z wycieczki do Stanów Zjednoczonych. Podczas spotkania wrocławskiego KOD-u w skandalicznym sposób opisał Polaków tam mieszkających. Niewykształceni, żyjący w gettach – taki obraz Polonii w USA przedstawił Kijowski zwolennikom Komitetu Obrony Demokracji. Ktoś go nagrał i plik zamieścił w sieci. – Brak jakiegoś sukcesu życiowego, żyją wyłącznie w zamkniętym getcie, nie widzą dobrze realiów – powiedział samozwańczy „obrońca demokracji”. Co za chamstwo.

Kijowski był w USA. Jego wyjazd zapowiadany był jako wielki sukces.Zaproszenie od organizacji Freedom House, wykłady. Następnie okazało się, że pojawiły się pewne nieścisłości. W planie nie było wykładu, a jedynie spotkanie z ekspertami, a wyjazdu lidera KOD nie finansowała Fundacja Freedom House.

Rzeczywistość spłatała Mateuszowi Kijowskiemu figla.

Portal echaspoleczne.pl przedstawił nagranie ze spotkania KOD-u we Wrocławiu. Jak ocenił Mateusz Kijowski, do części Polonii docierają tylko Radio Maryja i „Super Express”, a że nie znają języka – poza ojczystym, to żyją w getcie, nie odnoszą w życiu sukcesów.

 

Taka refleksja, że bardzo często źle patrzymy na Polonię, bo myślimy że ona jest taka bardzo cała, mocno propisowska. Wydaje się, że to można powiedzieć tylko o tych, którzy najgłośniej krzyczą, bo są w taki sposób zmotywowani. Jedyne polskie media, jakie tam docierają to Radio Maryja i „Super Express”. Jest duża część Polonii, która nawet w trzecim pokoleniu nie nauczyła się języka lokalnego, żyją wyłącznie w zamkniętym getcie, no i mają dostęp wyłącznie do tych mediów, które są po polsku, bo innych nie znają. Do tego ten brak jakiegoś sukcesu życiowego, zamknięcie w takim wąskim środowisku powodują, że nie widzą dobrze realiów, a o tym co się dzieje w Polsce dowiadują się właśnie z tych mediów które znają, ewentualnie kogoś kto przyjedzie z Polski

– mówi Kijowski.

Zaatakował przy okazji ministra Antoniego Macierewicza, wspominając wizyty szefa MON w USA.

 

Więc jeżeli Pan Macierewicz jest tam raz w miesiącu i jego koledzy również aktywnie bywają, to trudno się dziwić, że są ustawieni w taki sposób. Bardzo trudna dla nich jest sytuacja, kiedy słyszą takie głosy z Polski, że skoro nie mieszkają w Polsce, to nie powinni głosować, wypowiadać się. A właśnie ci ludzie, którzy są aktywni, którzy odnieśli sukces, którzy żyją w otwartym społeczeństwie słuchają tego i często biorą do siebie. Efekt jest taki, że później ci, którzy mogliby mądrze głosować – nie głosują, bo wysłuchali. Potem mamy 75 proc. głosów czy więcej po jednej stronie, bo tamci są karnym wojskiem i jak im się każe to chodzą głosować. Ważne jest, by pamiętać o tym, jak bardzo zróżnicowana jest Polonia i starać się wspierać tych, którzy się naprawdę interesują. Mam nadzieję, że też nasze struktury KOD’u właśnie działające coraz aktywniej w Stanach pomogą w nawiązaniu tych głębszych relacji

– powiedział lider KOD.

źródło: niezalezna.pl

10 KOMENTARZE

  1. MYŚLĘ,ŻE TEN PAN PISZE O LUDZIACH SWOJEGO POKROJU.ZNAM WIELU LUDZI ,KTÓRZY MIESZKAJĄ W AMERYCE,ZNAJĄ JĘZYK,MAJĄ WSPANIAŁE PRACE,DOMY , SAMOCHODY.ŻYJE IM SIĘ DOBRZE.CZYM TEN PAN MOŻE SIĘ SZCZYCIĆ OPRÓCZ TEGO,ŻE MA WIELKIE DŁUGI Z TYTUŁU ALIMENTÓW?ZANIM WYSZEDŁ NA ULICE ŻYŁ NA PEWNO TAK JAK OPISUJE,ŻE ŻYJĄ POLACY W AMERYCE.WYPŁYNĄŁ NA MOMENT ALE SZYBKO MOŻE SIĘ ZNOWU TOPIĆ.

  2. Bzdura Totalna mam rodzinę. .Wszyscy po studiach UNIWERSYTET JAGIELSKI Dobrzy specjaliści. ….INFORMATYK INŻYNIER ELEKTRYK ELEKTRONIK….Super zarabiają mają piękne domy. I… 3 razy w Roku Urlop…gdzie sobie zażyćza .Ależ on bzdury wygaduje…Facet nie ma Pojęcia. I są doceniani Mówią w 3 jeżyłach. ..on nie ma pojęcia. ..Mamy Super Inteligencję za granicami.Praktyktycznie w każdym kraju..
    Kto takie bzdury mówi. ..PEOWCY bo któż inny.

  3. to próbuje skłucić Polonie choć za jej pieniądze egzystuje w Polsce przytoczmy liczby ile bilionów funtów pompowane jest do budżeru

  4. Obraza nas Polakow zyjacych w USA . Ja mieszkam w Chicago i Radia Maryii nie slucham, super expresu nie czytam , mam TVN 24 i inne polskie programy i pisowska nie jestem , jezyk znam a i po Uniwersytecie Ekonomicznym jestem jak wielu emigrantow wiec Panie Kijowski prosze nas nie generaliziwac i brac swoja miara

  5. Mieszkam tutaj of 35-lat, I nigdy przedtem w histori USA I Poloni, Nasi nie byli tak wyksztalceni , dobrze zarabiajacy, mieszajacy w dobrych dzielnicach etc. jak w chwili obecnej. Pewnie piszesz o sobie buraku.

  6. Juz sam nie wiem jak mozna takiego BURAKA (pupilka Walesy,Tuska,Schetyny,Bronka Komora,Globtrotera Petru, Wyroczni Michnika) cytowac w mediach. To tak jaby przeprowadzac wywiad w szpitalu psychiatrycznym!! Cala ta banda juz nas dosc kosztowala!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj