M. Wąsik o Amber Gold: Trzeba zbadać, dlaczego służby były bierne

amper gold.jpg

W tak krótkim czasie chyba nikomu nie udałoby się zbudować takiej machiny przestępczej, jaką była Amber Gold, bez pewnego parasola urzędniczego czy parasola politycznego” – podkreślił w rozmowie z portalem Radia Maryja minister Maciej Wąsik, zastępca koordynatora ds. służb specjalnych.

Zadaniem komisji śledczej będzie prześwietlenie wszystkich aspektów, które zdecydowały o powstaniu machiny przestępczej, z jaką mieliśmy do czynienia ws. Amber Gold – akcentował sekretarz stanu w KPRM.

– Komisja będzie prześwietlać wszystkie aspekty, także to, dlaczego państwo było nieskuteczne, dlaczego wymiar sprawiedliwości był nieskuteczny. To też jest ważny element tej afery. To się z czegoś wzięło, dlatego jestem przekonany, że komisja śledcza rzuci nowe światło na tę aferę – mówił Maciej Wąsik.

Jak zauważył, wymiar sprawiedliwości nie poradził sobie ze sprawą Amber Gold. W ocenie ministra przed sądem stanęły osoby, które najprawdopodobniej są tylko czubkiem góry lodowej afery.

– Są to osoby, które firmują oczywiście tę aferę. Piastowały kierownicze stanowiska w spółce, która była kluczową spółką, ale przecież w tak krótkim czasie chyba nikomu nie udałoby się zbudować takiej machiny przestępczej, jaką była Amber Gold, bez pewnego parasola urzędniczego czy parasola politycznego. To wszystko ma sprawdzić komisja śledcza – tłumaczył zastępca koordynatora ds. służb specjalnych.

O nieprawidłowościach ws. Amber Gold Komisja Nadzoru Finansowego informowała w 2009 roku. Pierwsze czynności w tej sprawie Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego podjęła w 2012 roku.

Świadczy to – według ministra Macieja Wąsika – albo o wyjątkowej nieudolności ABW, albo o obecności parasola ochronnego, który nie pozwalał służbom zajmować się tą sprawą.

– Jest jeszcze aspekt działania pozostałych służb: policji, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, które w żaden sposób nie ostrzegało przecież przed tą sytuacją. Trzeba będzie zbadać, dlaczego służby były bierne, dlaczego państwo nie działało, dlaczego przez tyle lat można było budować instytucję, która trudniła się okradaniem Polaków – zauważył sekretarz stanu w KPRM.

W rozmowie z portalem Radia Maryja minister ocenił również stan przygotowania polski służb do szczytu NATO i Światowych Dni Młodzieży. „Służby już są gotowe” – zapewnił.

– Służby działają w pełnym rozpędzie, zarówno służby mundurowe, jak i służby specjalne. To jest nasz priorytet i jestem przekonany, że skutecznie zadbamy o bezpieczeństwo Polski i Polaków – zaznaczył Maciej Wąsik.

Jak podkreślił, najważniejszym wyzwaniem, jakie stoi przed polskimi służbami, jest uniknięcie sytuacji, które można nazwać sytuacjami terrorystycznymi.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/m-wasik-o-amber-gold-trzeba-zbadac-dlaczego-sluzby-byly-bierne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj