Dolny Śląsk: opuszczona wieś sprzedana prywatnym inwestorom

Stronie_Slaskie_z_Czarnej_Gory_PL.jpg

Dolnośląska gmina Stronie Śląskie sprzedała opuszczoną wieś w ręce prywatne. Transakcja opiewa na blisko 12,5 mln zł. Dla gminy to połowa rocznego budżetu. Burmistrz Zbigniew Łopusiewicz przyznał, że to „złoty strzał”. To przypuszczalnie pierwsza tego typu transakcja w Polsce. Inwestora szukano przez 10 lat.

Rogóżka to wyludniona wieś w powiecie kłodzkim, ok. 10 km od Stronia Śląskiego. Mieszkańcy opuścili ją w latach 60. ubiegłego stulecia. Areał liczy ok. 90 hektarów, a malowniczo położone tereny znakomicie nadają się do zagospodarowania w celach turystycznych. Nie można prowadzić działalności o charakterze przemysłowym.

Zarejestrowana w powiecie poznańskim spółka Liasis, która nabyła grunta, jest być może powiązana z rodziną Kulczyków. Według danych z KRS wspólnikiem spółki miał być– od kwietnia do czerwca tego roku – Sebastian Kulczyk. Grażyna Kulczyk chciała nabyć wieś już kilka lat temu.

Przetarg został rozstrzygnięty w lutym br., a akt poświadczający zmianę notarialną podpisano w dniu 7 kwietnia – na kilka tygodni przed wejściem w życie ustawy, która utrudniła możliwości zbywania gruntów rolnych. Z 90 hektarów w Rogóżce 35 obejmuje ziemia rolna oraz lasy.

Foto: Marta Rzetelska, CC BY-SA 2.5, Wikimedia 

źródło: http://online.pl/742-dolny-slask-opuszczona-wies-sprzedana-prywatnym-inwestorom

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj