Skutki suszy odczuwalne w 10 województwach w tym również na dolnym śląsku

susza.jpg

Susza rolnicza pogłębia się i obecnie występuje w 17 proc. gmin w kraju na terenie 10 województw. Niedobór wody najbardziej dotyka zboża jare. Informację podaje Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w najnowszym raporcie.

Według IUNG, susza rolnicza od 1 maja do 30 czerwca br. pogłębiła się, obejmując coraz większe obszary. Zagrożenie suszą występuje w 428 gminach, na powierzchni ok. 4 proc. gruntów ornych na terenie następujących województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, łódzkiego, podlaskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, warmińsko-mazurskiego, lubuskiego i dolnośląskiego.

Obecnie niedobór wody dotyka zboża ozime i jare, krzewy owocowe oraz rośliny strączkowe. W znacznie mniejszym stopniu dotyczy to także plantacji rzepaku i rzepiku oraz upraw truskawek.

Największa susza występuje wśród upraw zbóż jarych, odnotowano ją w dziesięciu województwach Polski w 428 gminach. Wśród upraw zbóż ozimych niedobór wody występuje w siedmiu województwach Polski w 154 gminach (6,2 proc. gmin kraju).

Susza dotyka także uprawy krzewów owocowych (odnotowano ją w trzech województwach w 24 gminach kraju) oraz uprawy roślin strączkowych (odnotowano ją w czterech województwach w 64 gminach).

Oznacza to, że w gminie, gdzie wystąpiła susza plony tych roślin będą niższe o 20 proc. w stosunku do plonów wieloletnich.

Z danych Instytutu wynika, że w ostatnich tygodniach na terenie kraju występowało bardzo duże zróżnicowanie pod względem zasobów wody dla roślin uprawnych. W całym kraju znacznie zwiększył się deficyt wody, jednakże szczególnie duże niedobory są we wschodniej części kraju, wynoszą one obecnie od -120 do –149 mm.

źródło:http://www.radiomaryja.pl/informacje/susza-polsce-coraz-dotkliwsza/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj