Drugi dzień szczytu NATO w Warszawie

duda z obana nato.jpg

Rozpoczął się drugi dzień szczytu NATO w Warszawie. Przywódcy państw NATO będą debatować o Ukrainie i Afganistanie, a także spotkają się z liderami unijnych instytucji. Przywódcy państw Sojuszu Północnoatlantyckiego debatować będą m.in. o Ukrainie i Afganistanie, a także spotkają się z liderami unijnych instytucji.

Według informacji przekazanych przez wysokiego rangą przedstawiciela Kwatery Głównej Sojuszu podczas sobotniej sesji plenarnej Rady Północnoatlantyckiej, Sojusz ma potwierdzić swoje zobowiązania dotyczące bezpieczeństwa w Afganistanie oraz wsparcia finansowego dla sił i instytucji tego kraju po 2016 roku.

Z kolei prezydent Andrzej Duda ma spotkać się m.in. z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem, premierem Davidem Cameronem oraz prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką.

Warszawski szczyt NATO rozpoczął się w piątek po południu. Bierze w nim udział 61 delegacji, w tym 18 prezydentów i 21 premierów, wśród nich prezydent USA Barack Obama.

Przywódcy państw Sojuszu podjęli decyzję o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO poprzez rozmieszczenie czterech batalionów liczących około 1000 żołnierzy w Polsce i krajach bałtyckich – poinformował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

W trakcie pierwszej sesji szczytu Sojuszu potwierdzono też wzmocnienie obecności w południowo-wschodniej części NATO, ogłoszono wstępną gotowość operacyjną tarczy antyrakietowej, a także uznano cyberprzestrzeń za nową sferę działań operacyjnych.

Na szczycie w Warszawie oficjalnie potwierdzono też, że Kanada będzie tzw. państwem ramowym, czyli dowodzącym, batalionem na Łotwie, Niemcy – na Litwie, Wielka Brytania – w Estonii, a Stany Zjednoczone w Polsce. Według Stoltenberga w trakcie szczytu NATO także “praktycznie wszystkie kraje” Sojuszu zapowiedziały, że w różnej formie będą uczestniczyć we wzmacnianiu wschodniej flanki. Nie podał jednak szczegółów tych deklaracji.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/drugi-dzien-szczytu-nato-warszawie/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ