Najbardziej innowacyjne pomysły na biznes wrocławskich studentów i naukowców

tftf.jpg

Produkcja i sprzedaż nanocząstek srebra i złota, jako dodatków do produkcji kosmetyków – to najbardziej innowacyjny pomysł na biznes wrocławskich studentów i naukowców. Wybrano laureatów konkursu „Why Start Up a Business?”, zorganizowanego przez Wrocławski Park Technologiczny.

Wybrano zwycięzców pierwszej edycji konkursu Wrocławskiego Parku Technologicznego na najlepszy pomysł na biznes „Why Start Up a Business?”. Spośród 21 biznesplanów zgłoszonych do konkursu jury wyłoniło 3 najbardziej innowacyjne i realne przedsięwzięcia.

– Laureaci otrzymali nagrody pieniężne, a także bony na usługi świadczone przez WPT. Każdy z nich przez 2 lata może bezpłatnie korzystać z powierzchni biurowej na terenie WPT – informuje Barbara Bednarek-Małecka z Wrocławskiego Parku Technologicznego.

Produkcja i sprzedaż nanocząstek srebra i złota

Największe uznanie jury zdobył projekt przygotowany przez zespół naukowców z Politechniki Wrocławskiej w składzie: prof. Helena Teterycz, Olga Rac, Marta Fiedot, Patrycja Suchorska-Woźniak, Wojciech Gogół. Ich pomysł zakłada produkcję i sprzedaż nanocząstek srebra i złota, jako dodatków do produkcji kosmetyków: kremów, toników, maseczek. Już bardzo niewielkie ilości nanocząstek złota i srebra skutecznie eliminują grzyby i bakterie, działają przeciwzmarszczkowo i przyspieszają proces oczyszczania organizmu. Opracowana przez nich metoda pozwala na znaczne obniżenie kosztów produkcji kosmetyków z nanocząstkami.

Robot zlokalizuje awarię

Drugie miejsce zdobyli konstruktorzy mobilnego robota inspekcyjnego służącego do lokalizowania awarii w sieciach wodno-kanalizacyjnych. Projekt złożyło 4 studentów: Krzysztof Taraszkiewicz, Dawid Lukosek, Tomasz Zimoch z Politechniki Wrocławskiej i Eliasz Kubala z Politechniki Opolskiej. Największym atutem urządzenia jest jego cena – dużo niższa od tych wykorzystywanych dzisiaj przez specjalistyczne firmy.

Bezzałogowe samoloty bliskiego zasięgu

Na trzecim miejscu podium znalazł się projekt Kacpra Budnika i Jana Byrtka – projektantów bezzałogowych samolotów bliskiego zasięgu z Politechniki Wrocławskiej. Można je wykorzystywać do tworzenia ortofotomap dużych powierzchni, monitoringu sieci energetycznych, patrolowania autostrad czy badania zanieczyszczenia powietrza. 

Konkurs „Why Start Up a Business?” skierowany jest do osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą oraz początkujących firm. Kolejna edycja planowana jest na początku przyszłego roku.

źródło: WPT/wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ