Polska przeciwna powstaniu Prokuratury Europejskiej

eu polska.jpg

Polska zajęła negatywne stanowisko w sprawie ewentualnego ustanowienia Prokuratury Europejskiej. W Bratysławie odbyło się nieformalne spotkanie ministrów sprawiedliwości i spraw wewnętrznych krajów Unii Europejskiej.

Duża część państw członkowskich wyraziła wolę osiągnięcia kompromisu w sprawie ustanowienia Prokuratury Europejskiej. Polska wskazuje jednak na wiele nieuzgodnionych jeszcze elementów rozporządzenia.

Poseł Waldemar Buda z sejmowej komisji sprawiedliwości zwraca uwagę, że Polska od początku sceptycznie podchodziła do powołania tej instytucji.

– Tak jak w wielu innych miejscach jesteśmy zwolennikami zasady pomocniczości jeśli chodzi o UE. Dokładnie to samo mówiliśmy w przypadku Brexitu: że UE zbyt inwazyjnie wchodzi w kompetencje państw krajowych. W związku z tym budzi to wątpliwości, czy nie narusza to w jakiś sposób suwerenności tych zadań, które są przypisane konkretnym państwom. My w zakresie ścigania przestępstw powinniśmy sobie z tym radzić na poziomie krajowym, nie szukać nowej instytucji i biurokracji w UE. A zasada pomocniczości wskazuje, że tylko w tych elementach, gdzie musi być wielka współpraca wszystkich krajów, jak chociażby przepływ osób, towarów, tam gdzie trzeba tego ujednolicenia, tam godzimy się na zrzekanie tych kompetencji – mówi Waldemar Buda.

Prokuratura Europejska miałaby powstać jeszcze w tym roku.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/polska-przeciwna-powstaniu-prokuratury-europejskiej/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj