PGNiG chce wydobywać metan z kopalń węgla

kopalnia weglowa.jpg

Prezes spółki PGNiG Piotr Woźniak podpisał aneks do porozumienia z Międzynarodowym Centrum Doskonałości w sprawie wydobywania metanu z kopalń węgla. Współpraca w ramach Centrum ma przyczynić się do rozwoju nowych metod odzyskiwania i gospodarczego wykorzystania metanu jako surowca energetycznego.

Wydobycie surowca z pokładów węgla ma podnieść bezpieczeństwo w kopalniach i ograniczy emisje CO2. Gaz będzie można sprzedać.

Kazimierz Grajcarek, przewodniczący Sekretariatu Górnictwa i Energetyki NSZZ „Solidarność”, podkreśla, że metan występuje w większości kopalń węgla kamiennego. Obecnie jednak jest wydobywany w nieznacznym stopniu.

– W wielu kopalniach metan jest już zatrzymywany i wykorzystywany, np. do poruszania się silników, które schładzają kopalnie. Gaz jest również wykorzystywany do celów technologicznych, przede wszystkim w przemyśle chemicznym, ale w głównej mierze powinien być wykorzystywany do celów energetycznych. Takie cele energetyczne również spełnia – wiele kopalń sprzedaje do niewielkich elektrociepłowni ten gaz. Nie mamy natomiast zbyt dobrze opanowanej technologii wykorzystywania tego metanu – wskazuje Kazimierz Grajcarek.

Jesienią tego roku PGNiG rozpocznie testowanie nowatorskiej metody wydobycia metanu z pokładów węgla kamiennego w nieczynnej kopalni w Gilowicach.

PGNiG wykorzysta tam swoje doświadczenia z zabiegów stymulacji poprzez hydrauliczne szczelinowanie. W przyszłym tygodniu rozpoczną się pierwsze odwierty.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/pgnig-chce-wydobywac-metan-kopaln-wegla/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj