Skarby Dolnego Śląska – Twierdza Kłodzka

klodzka_250_11.jpg

Twierdza Kłodzka mieści się na szczycie Zamkowego Wzgórza (369 m n.p.m.) po zachodniej stronie Nysy Kłodzkiej. Ta imponująca budowla, będąca jedną z głównych atrakcji turystycznych Kłodzka, jest w części udostępniona dla zwiedzających.  

Rys historyczny
Twierdza, będąca klasycznym i unikatowym wzorem architektury obronnej, jest najcenniejszym w Polsce zespołem fortyfikacji XVII-XVIII-wiecznych. Stanowi ona bardzo skomplikowany układ militarny. Budowa austriackiej twierdzy trwała od lat 80-tych XVII w. do początków wieku XVIII. Po skończonych wojnach śląskich przystąpiono do ponownej rozbudowy w ramach tworzenia całej linii fortec. Twierdzę znacząco powiększono oraz połączono z okolicznym miastem poprzez system tajemniczych, podziemnych chodników i składów. Od połowy XIX w. do końca II wojny światowej budowla pełniła funkcję ciężkiego więzienia. W czasie wojny była pod nadzorem SS i Abwehry. Warto również poznać niezwykłą historię księdza Faulhabera. Kiedy był on więziony w twierdzy, odwiedził go brat, który przyniósł mu między innymi cynowy kubek. Na nim to ksiądz wyrył przy pomocy sprzączki od buta historię swojego aresztowania w postaci trzech rysunków. Historię niedokończoną, którą przerwała śmierć. Kubek ów podobno jeszcze w 1945 r. znajdował się w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej, ale gdzie jest teraz – nikt nie wie.  

Współczesność
Na miłośników historii czeka ekspozycja związana z zamkiem i jego dziejami, izba pamięci więźniów z okresu II wojny światowej i mauzoleum martyrologii Finów, oprócz tego znajdziemy także lapidarium rzeźby, wystawę szkła artystycznego i dawnego sprzętu pożarniczego. Odważni mogą przejść chodnikiem minerskiego labiryntu. Z Zamkowej Góry, roztacza się wspaniały widok na miasto i okolicę – Ziemię Kłodzką z rysującymi się w oddali masywami Gór Stołowych oraz Śnieżnika.  

źródło: umwd.dolnyslask.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj