Światowe Dni Młodzieży 2016 – utrudnienia i dojazdy

sdm-wroclaw.jpg

Ponad 15 tysięcy młodych ludzi z około 40 krajów przybędzie do Wrocławia na rozpoczynające się 20 lipca (od Dni w Diecezjach) Światowe Dni Młodzieży. Od 25 lipca młodzież będzie przyjeżdżać do Krakowa, gdzie od 27 lipca będzie również papież Franciszek. Podpowiadamy, gdzie mogą pojawić się utrudnienia i jak najlepiej dojechać.

Od 20 lipca młodzi z całego świata będą przebywać w naszym mieście. Najliczniejszą narodowościowo grupę będę stanowić Hiszpanie i Francuzi. Bardzo dużo osób przyleci z krajów Ameryki Południowej. Kilkanaście tysięcy osób będzie zwiedzać miasto, uczestniczyć w koncertach, nabożeństwach i innych wydarzeniach w całym Wrocławiu.

11 lipca, wojewoda dolnośląski oraz przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu, poinformowali, że wszystkie służby, a także szpitale są w pełnej gotowości, aby zapewnić bezpieczeństwo pielgrzymom i mieszkańcom podczas Światowych Dni Młodzieży. Więcej patroli policji, (także po cywilnemu) będzie na drogach, lotnisku, dworcach PKP i podczas imprez masowych na Ostrowie Tumskim i Stadionie Wrocław. Paweł Petrykowski, rzecznik prasowy dolnośląskiej policji, podkreśla, że policjanci nie tylko będą kierować ruchem na drogach, ale też będą pełnić służbę z powietrza. – Nasz śmigłowiec będzie w gotowości. Jeśli coś się będzie działo na drogach wyjazdowych, S8, A4, krajowej piątce lub trójce, będzie można szybko ocenić sytuację i skierować pojazdy z pielgrzymami na inną drogę – mówi.

Przedstawiciele wojewody i policji uczulają mieszkańców, że największy ruch na A4 będzie panować 31 lipca, gdy zaczną się powroty pielgrzymów z Krakowa. Wtedy najlepiej unikać podróży autostradą.

Dni w diecezjach – utrudnienia

Utrudnienia czekają też mieszkańców i turystów. W nocy z 22 na 23 lipca zamknięty zostanie parking podziemny na Dworcu Głównym PKP i niewykluczone, że również parkingi wokół dworca.

Największe utrudnienia mogą pojawić się w sobotę, 23 lipca. Przed południem na Ostrowie Tumskim zaplanowano wydarzenia duchowe, w których wezmą udział wszyscy uczestnicy ŚDM oraz młodzież z Wrocławia i okolic. Po południu, ok. 13.00, rozpoczną się msze św. w językach narodowych w kilkunastu kościołach na Ostrowie Tumskim i w okolicznych świątyniach. Młodzi będą grupowo przechodzić na te nabożeństwa. Utrudnienia mogą pojawić się wokół Ostrowa Tumskiego oraz na trasie przejść.

W godzinach popołudniowych 23 lipca na Stadionie Wrocław zaplanowano koncert „Singing Europe” z udziałem uczestników Światowych Dni Młodzieży oraz goszczących ich rodzin i mieszkańców Wrocławia oraz z diecezji świdnickiej i legnickiej. Wydarzenie jest punktem kulminacyjnym obchodów Dni w Diecezjach bezpośrednio poprzedzających wyjazd do Krakowa. Całość rozpocznie się o godzinie 18.00. Po koncercie większość uczestników prawdopodobnie wróci do domów komunikacją zbiorową. Na koncert są jednak zaproszeni także wolontariusze i rodziny goszczące uczestników ŚDM, dlatego również po koncercie mogą wystąpić utrudnienia w ruchu.

Kolejnym dniem z utrudnieniami będzie poniedziałek, 25 lipca. Wtedy uczestnicy Dni w Diecezjach z Wrocławia udają się do Trzebnicy na mszę św. w sanktuarium św. Jadwigi. Organizatorzy szacują, że będzie to około 7 tys. osób. Na pewno będzie wzmożony ruchu na odcinku Wrocław – Trzebnica. W godzinach popołudniowych młodzi z Trzebnicy pojadą już do Krakowa. Już wiadomo, że z Trzebnicy wyjedzie 110 autokarów z pielgrzymami. Dla autokarów będą uruchomione dodatkowe bramki opłat na A4.

Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016

Ograniczenia w ruchu w stolicy Małopolski oraz w okolicznych miejscowościach rozpoczynają się 23 lipca. Planując wyjazd do Krakowa własnym samochodem, można wcześniej sprawdzić ograniczenia w ruchu, zamknięte ulice, wyznaczone parkingi 

Władze miasta apelują do przyjeżdżających własną komunikacją o wcześniejsze sprawdzenie organizacji ruchu w mieście i korzystanie z komunikacji zbiorowej. Kraków będzie podzielony komunikacyjnie na trzy strefy i dodatkowo dwie strefy zamknięte, dlatego bez odpowiednich identyfikatorów w pewne części miasta po prostu nie wjedziemy.

Kraków przygotował także informacje i mapy dla pielgrzymów. Warto przed wyjazdem sprawdzić, gdzie można zaparkować samochód, a gdzie będzie trzeba podejść piechotą

Z Wrocławia do Krakowa – jak dojechać?

Jeśli nie jesteśmy zarejestrowani na Światowe Dni Młodzieży, będzie istniała pewna możliwość uczestnictwa w wydarzeniach centralnych z Ojcem Świętym także bez rejestracji na ŚDM. Podczas spotkań na Błoniach (czwartek, piątek) większość miejsc w sektorach będzie zarezerwowana dla pielgrzymów zarejestrowanych. Dla pozostałych uczestników, którzy nie dokonają rejestracji, przewidziane są miejsca w sektorach zewnętrznych (otwartych) oraz w Parku Jordana. Na Błoniach dla osób niezarejestrowanych nie przewiduje się jednak kart wstępu. Bardziej otwarty charakter będą miały spotkania z papieżem na Campus Misericordiae w Brzegach (sobota, niedziela). Również tutaj młodzież, która będzie zarejestrowana na ŚDM, otrzyma w pakiecie pielgrzyma karty wstępu do sektorów bliżej ołtarza. Będzie także dystrybucja darmowych kart wstępu dla pielgrzymów niezarejestrowanych. Karta umożliwi wejście do konkretnego sektora zarówno na sobotnie czuwanie, jak i na niedzielną Eucharystię.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad opublikowała na swoich stronach także mapę rekomendowanych dróg dojazdowych do Krakowa na ŚDM. Dla jadących z Wrocławia najlepsza ma być autostrada A4, ale została też wyznaczona droga S8 w kierunku Sycowa, Kępna i dalej DK11 do Kluczborka i Lublińca. Później można wybrać DK46 w kierunku Częstochowy i DK1 w kierunku A4.
Przypomnijmy, że aby ograniczyć utrudnienia w okresie wakacyjnym, do końca sierpnia pomiędzy węzłami Brzezimierz i Brzeg na autostradzie A4 nie będą prowadzone prace remontowe. Roboty drogowe wznowione zostaną na początku września. Całkowite zakończenie prac planowane jest na połowę października 2016 

Zarejestrowani uczestnicy ŚDM mogą skorzystać ze specjalnej oferty PKP Intercity Bilet ŚDM Kraków 2016. Bilet obejmuje 3 jednorazowe przejazdy bezpośrednimi pociągami TLK lub IC w klasie 2 w wagonach z miejscami do siedzenia w dowolnej relacji za 149 zł. Z oferty można skorzystać przy przejazdach między 16 lipca a 15 sierpnia 2016 r. – warunkiem jest zarejestrowanie się na ŚDM i posiadanie numeru pielgrzymka. Bilet ŚDM Kraków 2016 można kupić wyłącznie poprzez internetowy system sprzedaży e-IC.
Przyjeżdżając na dworzec w Krakowie, należy pamiętać, że i tu organizacja ruchu pieszego będzie zmieniona i nie warto przyjeżdżać na pociąg na ostatnią chwilę.

źródło: wroclaw.pl

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj