Polacy częściej zmieniają pracę

zmiana pracy.jpg

Według sondażu „Monitora Rynku Pracy” Instytutu Badawczego Randstad w trzeci kwartał roku wchodzimy z rekordowo wysokim poziomem rotacji na rynku pracy.

Aż 29% pracujących Polaków zmieniło miejsce pracy lub zajmowane stanowisko od początku roku – pokazują najnowsze wyniki badania firmy doradztwa personalnego Randstad. To najwyższy poziom rotacji zanotowany na przestrzeni pięcioletniej historii badania. Wzrosła też nasza otwartość na zmianę pracy oraz przekonanie, że oferty są dostępne na rynku. Nie maleją jednak obawy dużej grupy zatrudnionych odnośnie możliwości utrzymania obecnego stanowiska. Z kolei w dłuższej perspektywie czasowej, na tle krajów europejskich, mamy wyjątkowo optymistyczne przekonanie o pozytywnym wpływie kryzysu demograficznego na zwiększenie możliwości zatrudnienia najmłodszych i najstarszych wiekiem Polaków

Wyniki poprzednich czterech kwartałów „Monitora Rynku Pracy” sugerowały, że rotacja na polskim rynku pracy stabilizuje się na bardzo wysokim poziomie  ok. 25%. Jednak najnowsze dane z II kwartału 2016 roku pokazują kontynuację trendu wzrostowego. Nastąpił wzrost wskaźnika rotacji o dalsze 4 punkty procentowe w porównaniu do I kwartału 2016 roku i o 2 punkty procentowe w porównaniu rok do roku. Plasuje to Polskę na pierwszym miejscu pośród badanych krajów europejskich.

Kolejny już kwartał najważniejszą przyczyną zmiany pracy było znalezienie lepszych warunków zatrudnienia (44%) i  osobiste pragnienie zmiany (26%). Jednak przez ostatnie półrocze rosło też znaczenie zmian w strukturze firmy (co odczytać można jako raczej zwolnienie, a nie odejście pracownika) i na tę przyczynę wskazywało aż 26% respondentów, którzy w minionym półroczu zmienili miejsce pracy.

Mimo wysokiej rotacji obserwujemy nadal niskie poczucie stabilności aktualnego stanowiska. Aż 37% osób zadeklarowało co najmniej umiarkowane obawy, czy utrzymają obecną pracę w ciągu nadchodzącego półrocza. To wzrost aż o 7 punktów procentowych wobec poprzedniej edycji, choć należy zwrócić uwagę, że też tylko o 1 punkt procentowy więcej niż odnotowano na koniec 2015 roku.

foto Janusz Wolniak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj