Niemcy: Rekordowy napływ imigrantów

imigranci.png

Ponad 2,1 milionów obcokrajowców przybyło w ub.r. do Niemiec. To o 46 proc. więcej niż rok wcześniej. Zdecydowaną większość wśród przybyszy stanowią uchodźcy – informuje dziennik „Die Welt”, powołując się na dane Federalnego Urzędu Statystycznego (Destatis).

„2015 rok przyniósł Republice Federalnej Niemiec najwyższy poziom imigracji w jjej powojennej historii. W ubiegłym roku odnotowano nadwyżkę migracyjną w wysokości 1.139 milionów ludzi”- pisze gazeta. Według „Die Welt” statystycy widza główne źródło nadwyżki w kryzysie uchodźczym, choć imigracja z państw UE również wyraźnie wzrosła.

„Do Niemiec przybyło w ubiegłym roku aż 2,137 mln osób. To wzrost o 672 tys., czyli 46 proc., w porównaniu do roku 2014. Jednocześnie Niemcy opuściło 998 tys. osób, czyli o 83 tys. (9 proc.) więcej niż rok wcześniej. Zatem nadwyżka migracyjna wyniosła ok. 1,14 mln” – tłumaczy gazeta dalej. 

Zdecydowana większość przybyszy ma zagraniczny paszport (2,016 mln), to o 674 tys. więcej niż rok wcześniej. 121 tys. zaś stanowili „późni przesiedleńcy” oraz Niemcy wracający do kraju po latach spędzonych za granicą.

Większość uchodźców stanowili Syryjczycy (298 tys.), Afgańczycy (80 tys.), Irakijczycy (60 tys.) i Pakistańczycy (20 tys.). Osiedlili się oni głównie w pięciu landach – Nadrenii Północnej-Westfalii, Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji oraz Dolnej Saksonii. 

Do Niemiec przybyły w ub.r. także setki tysięcy imigrantów z krajów Unii Europejskiej. Najliczniejszą grupę stanowili Rumuni – 175 tys. Za Polakami, którzy (148 tys.) zajmują w tej statystyce drugie miejsce, uplasowali się Bułgarzy (72 tys.), Chorwaci (50 tys.) i Węgrzy – 48 tys. 

W 2015 roku z zamiarem osiedlenia się przyjechało do Niemiec łącznie 685 tys. obcokrajowców z obszaru Unii. Równocześnie 303 tys. obywateli Unii wyjechało z Niemiec. Saldo migracji z UE wyniosło 382 tys., co oznacza, że Niemcy były najpopularniejszym celem imigrantów z UE.

W Niemczech mieszka obecnie 4,1 mln obywateli innych krajów UE; w Wielkiej Brytanii jest ich 3,1 mln, a we Francji 2,2 mln. „Die Welt” zwraca uwagę, że imigranci z paszportem UE są najczęściej młodzi i ponadprzeciętnie wykształceni, a tym samym lepiej przygotowani do konkurowania na rynku pracy od imigrantów spoza Unii.

Z krajów środkowo- i wschodnioeuropejskich wyjeżdżają przede wszystkim osoby dobrze wykształcone i pracowite, co stwarza poważne problemy w ich krajach pochodzenia, przede wszystkim w Rumunii i Bułgarii. Z ankiety przeprowadzonej przez Fundację Eberta wynika, że 40 proc. młodych Rumunów i 43 proc. Bułgarów chce na stałe wyjechać z kraju

źródło:: http://www.stefczyk.info/wiadomosci/raporty-stefczyk-info/niemcy-rekordowy-naplyw-imigrantow,17465000638#ixzz4ENyMAnSE

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj