Będzie zaostrzenie kar za wykroczenia drogowe

Ministerstwo Sprawiedliwości chce zaostrzyć kary za przestępstwa i wykroczenia w ruchu drogowym. Proponuje zmiany w Kodeksach: karnym, wykroczeń i postępowania karnego. W polskim prawie może pojawić się też nowy rodzaj przestępstwa – ucieczka przed pościgiem policji.

W piątek minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro na specjalnie zwołanej konferencji prasowej przypominał niedawne śmiertelne potrącenie 14-letniej Klaudii w Warszawie. Ta tragedia zbulwersowała Polaków ponieważ, spowodował ją pirat drogowy, który wielokrotnie łamał przepisy.

W ocenie ministra Ziobry „nic nie rozzuchwala sprawców bardziej niż bezkarność”.

– Jestem przekonany, że tego rodzaju zdarzeń będzie mniej, a reakcja państwa będzie na nie skuteczniejsza i będzie zniechęcać do takich zjawisk, jak zachowania nieokrzesanych kierowców, którzy regularnie w sposób drastyczny naruszają zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym powodując śmierć i zniszczenie na polskich drogach. Chcemy ograniczyć ich nieodpowiedzialność i ratować w ten sposób ludzkie życie i zdrowie –mówił Zbigniew Ziobro.

Wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik zwrócił uwagę, że dziś osoba, za którą pościg prowadzi policja, odpowiada jedynie za wykroczenie.

– My mówimy tak: jeżeli nie zatrzyma się do kontroli, jeżeli będziesz uciekał, a policja będzie cię ścigała, to wówczas, jeśli zostaną zastosowane sygnały dźwiękowe, świetlne, a nie zatrzymujesz się, uciekasz, to pamiętaj: będziesz za to skazany. Kara pozbawienia wolności do 5 lat. To jest bardzo niebezpieczne przestępstwo. Musisz liczyć się z karą od 1 miesiąca do 5 lat więzienia – podkreślił Michał Wójcik.

Kata będzie się łączyć z obligatoryjnym zakazem prowadzenia pojazdów na okres od roku do nawet 15 lat.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/bedzie-zaostrzenie-kar-wykroczenia-drogowe/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj