Dolny Śląsk: pogańskie kurhany w piastowskim grodzie

stara osada.jpg

Na terenie wczesnośredniowiecznego grodziska w Ryczynie nad Odrą (woj. dolnośląskie) odkryte zostały ślady po praktykach pogańskich. Archeolodzy przyznają, że znalezisko jest unikatowe.

Ryczyn był bardzo ważnym grodem w czasach państwa wczesnopiastowskiego. W późniejszym czasie podupadł na znaczeniu, w XV wieku zniszczony przez wojska polskie nigdy nie został odbudowany. Archeolodzy od 2004 r. prowadzą tam badania.

Wewnątrz umocnień natrafiono na pozostałości siedmiu kurhanów, gdzie składane były spopielone szczątki. Archeologom udało się odtworzyć rytuał pogrzebowy sprzed tysiąca lat. Zmarłych palono na stosie, a popioły przesypywano do urn, tzw. popielnic. Następnie popielnice były umieszczane na palach, które wbijano w kurhan. Naczynie zrzucano – rozbijało się, a prochy rozsypywały na kurhanie. Wreszcie kapłani nakrywali prochy gliną albo deską. Na to szła kolejna warstwa ziemi. Opodal kurhanów znajdował się zbiornik wodny, w którym topiono zwierzęta na ofiarę. Cmentarzysko kurhanowe pochodzi z X-XII w.

W pobliżu grodu, ale poza wałem, znajduje się drugie cmentarzysko z X-XV wieku. Natrafiono tu na nagrobki szkieletowe. Badania pochówków na obu cmentarzach pokazują, że wśród okolicznej ludności długo przeżywały się wierzenia pogańskie. Chrześcijański obrządek pogrzebowy utrwalił się dopiero po upływie wielu lat. Cmentarzysko kurhanowe zostało zniszczone w XIV wieku przez dominikanów, którzy założyli tam ogród.

Według późnośredniowiecznej legendy, gdy w latach 30. XI wybuchło powstanie przeciwko władzy, być może połączone z tzw. reakcją pogańską, to właśnie w Ryczynie miał skryć się biskup wrocławski. Co ciekawe, jeszcze w średniowieczu jeden ze śląskich książąt, Ludwik I Brzeski chciał sprawdzić prawdomówność tradycji. To z inicjatywy księcia w Ryczynie przeprowadzone zostały w 1390 r. pierwsze wykopaliska archeologiczne na ziemiach polskich.

źródło: http://online.pl/865-dolny-slask-poganskie-kurhany-w-piastowskim-grodzie

Foto: Adrian Michael, CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj