Kukiz‘15 wnioskuje o znakowanie żywności wolnej od GMO

kukiz3.jpg

Klub Kukiz‘15 złożył w Sejmie projekt ustawy dotyczącej znakowania żywności wolnej od GMO. Wprowadzenie oznakowania ma pomóc w realizacji prawa każdego konsumenta do pełnej informacji dotyczącej produktów, które kupuje.

Jak podkreślali posłowie Kukiz‘15, według badań ponad 90 proc. Polaków uważa, iż żywność zawierającą GMO lub taka, przy produkcji której użyto składników z zawartością GMO, powinna być znakowana.

Ponadto według wnioskodawców wprowadzenie oznaczenia „wolne od GMO” może być dla producentów skutecznym sposobem na zwiększenie udziału w rynku.

Prezes Kukiz‘15 zwrócił uwagę, że ludzie mają prawo wiedzieć, co jedzą.

– Podobnie jak przy żywności podawany jest skład chemiczny danego produktu, podobnie powinien być oznakowany produkt, który zawiera GMO. Nie znamy do końca skutków, jakie może wywołać w dłuższym okresie spożywanie takich produktów. Dla mnie osobiście jest w ogóle rzeczą absurdalną, że trzeba w tak specjalny sposób starać się o to, by producent miał obowiązek oznakowania produktu, opisania produktu, jego składu –mówił Paweł Kukiz.

W Polsce na podstawie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej dopuszczalne jest wprowadzenie do obrotu żywności genetycznie zmodyfikowanej.

Produkty takie muszą być odpowiednio oznaczone. Nie dotyczy to środków spożywczych, które zawierają, składają się lub są wyprodukowane z GMO w części nie przekraczającej jednego procenta składników żywności. Oznaczenia nie wymaga się także w przypadku artykułów pochodzących od zwierząt, które były żywione paszami z roślin modyfikowanych genetycznie.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/kukiz15-wnioskuje-o-znakowanie-zywnosci-wolnej-gmo/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj