Wrocław: Narodowe Centru Muzyki w liczbach

narodowe formum muzyki.jpg

Blisko 440 tysięcy osób odwiedziło w tym sezonie artystycznym Narodowe Forum Muzyki. Są wśród nich artyści, orkiestry, bywalcy koncertów, dzieci biorące udział w programach edukacyjnych, ale i działacze międzynarodowych organizacji (m.in. stowarzyszenia festiwali muzycznych), od których opinii sporo zależy. A NFM już spodobało się kilku znaczącym postaciom. Akustykę sal pochwalili m.in. dyrygenci, którzy pracują w najsłynniejszych audytoriach świata.

Dyrygenci pod wrażeniem

 

Narodowe Forum Muzyki zainaugurowano uroczyście 4 września ubiegłego roku (o inauguracji przeczytacie w Narodowe Forum Muzyki: oficjalne otwarcie i już pierwsze koncerty w ramach festiwalu Wratislavia Cantans (a wszystkich wydarzeń w sezonie było 2427!) stały się dowodem na to, że główna sala koncertowa spodobała się m.in. wieloletniemu szefowi Izraelskich Filharmoników. Maestro Zubin Mehta stwierdził, że idealnie nadaje się do wykonywania muzyki symfonicznej. Kilka miesięcy później Siemion Byczkow prowadzący koncert Wiedeńskich Filharmoników uściślił, że akustyka wielkiej sali „pozwala na szeroką gamę ekspresji, łącząc w sobie ciepło i klarowność dźwięku”. Antonio Pappano, szef artystyczny Royal Opera House, który dyrygował u nas Londyńczykami na moje pytanie, czy podobała mu się sala odparł: „Świetna”. To najlepsza rekomendacja, a oficjalnie wiadomo już, że menedżerowie słynnych zespołów są Narodowym Forum Muzyki zachwyceni i będą jego sale polecali.

Nagrody dla NFM

Narodowe Forum Muzyki w pierwszym sezonie działalności przejęło wszystkie funkcje dawnej Filharmonii Wrocławskiej i na niespotykaną dotąd skalę je poszerzyło. Pozostał ten sam patron – Witold Lutosławski, którego imieniem nazwana została w 1994 roku Filharmonia Wrocławska, a w lutym tego roku Narodowe Forum Muzyki. Nowy gmach już zdążył zdobyć tytuł Budowy Roku 2015 (przeczytacie w Narodowe Forum Muzyka z nagrodą Budowa Roku) oraz Grand Prix „Piękny Wrocław”, jest też wymieniony w wielu publikacjach architektonicznych, a rozdział w najnowszej książce „Księga zachwytów” poświęcił Narodowemu Forum Muzyki publicysta i znawca architektury Filip Springer.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj