ŚDM: Wrocław – Galilea

sdm12.jpg

Tegoroczne Dni w Diecezjach odbędą się od 20 do 25 lipca. Archidiecezja wrocławska będzie gościć ok. 15 tys. pielgrzymów z ponad 30 państw, m.in. z Francji, Niemiec, USA, Kanady, Argentyny, Brazylii, Korei Południowej, Nowej Kaledonii, Kolumbii, Hiszpanii, Ukrainy. Większość z pielgrzymów będzie zakwaterowana we Wrocławiu, ale część z nich zamieszka także w innych mniejszych miejscowościach, np. w Brzegu, Oławie, Trzebnicy, Obornikach Śląskich czy Oleśnicy. Pielgrzymi w większości będą mieszkali u rodzin (poza kilkoma grupami, które wybrały zakwaterowanie w szkołach).

Z amerykańskiego Pittsburgha

Pittsburgh to miasto, z którego przybędzie do Wrocławia dziewiętnastoosobowa grupa młodzieży należącej do parafii św. Ryszarda. Wśród nich są uczniowie szkół średnich, a także kilkoro studentów. Jak podkreśla lider grupy, Taylor Foley: – Mamy różne charaktery i temperamenty, inne zainteresowania, ale łączy nas wiara oraz chęć przyjazdu do Polski na Światowe Dni Młodzieży. Każdego miesiąca podczas spotkań wspólnie przygotowują się duchowo do pielgrzymki.
Wszyscy jesteśmy bardzo podekscytowani wyjazdem – podkreśla Taylor – nauczyliśmy się już nawet wymawiać po polsku słowa podczas czynienia znaku krzyża. Suma pieniędzy potrzebna na opłacenie naszej podróży jest ogromna! Przez ostatnie dwa lata pracowaliśmy, aby uzbierać wystarczającą kwotę. Piekliśmy i sprzedawaliśmy paszteciki z peperoni, organizowaliśmy wieczory gier oraz pokazy rękodzieła. Wykonywaliśmy również przydomowe prace dla naszych sąsiadów – wylicza Taylor.
Dlaczego chcą przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Polski? Odpowiedzią jest ułożone przez młodych motto: „Pielgrzymujemy do Polski, aby pogłębić naszą wiarę, umocnić wspólnotę i być świadkami zmieniającej życie Bożej siły. Powrócimy odnowieni, ożywieni, przepełnieni Duchem Świętym”. Młodzi z Pittsburgha czekają z niecierpliwością na przyjazd do Polski, a my już w lipcu będziemy gościć ich w archidiecezji wrocławskiej.

Między Modeną a Wrocławiem

Na ŚDM z diecezji Modena-Nonantola przyjedzie do Polski 780 młodych ludzi razem ze swoim abp. Erio Castelluccim.
Prawie połowa z nich przybędzie do Wrocławia. Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczęli już 3 października 2015 r. w parafii Cavezzo, gdzie do dziś można zobaczyć ślady trzęsienia ziemi, które dotknęło ten region w 2012 r. Na początek przygotowań przyjechała tam grupa młodych Wrocławian wraz z bp. Andrzejem Siemieniewskim, aby zaprosić młodzież do Polski. Odbyła się wspólna procesja ulicami miasta, a także modlitwa pod przewodnictwem abp. Erio i bp. Andrzeja przed kościołem noszącym wciąż oznaki wstrząsów. Spotkanie zakończyło się świadectwami, które poruszyły uczestników.

Hasło tegorocznych Światowych Dni Młodzieży –Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdziadostąpią – prowadziło przez kolejne organizowane przez Duszpasterstwo Młodzieży archidiecezji w Modenie wydarzenia, mające pomóc młodym coraz świadomiej przeżywać treści, które będą obecne na spotkaniu w Krakowie.
Szczególnymi przygotowaniami naznaczone były Adwent i Wielki Post.
Młodzi Włosi mieli wtedy możliwość spotykać się z biskupem, a na każdym spotkaniu analizowali postać jakiegoś świętego, którego później – jeszcze raz – poznają w Polsce, a także pochylali się nad uczynkami miłosierdzia i starali się wdrażać je w życie, aby odpowiedzieć na wezwanie papieża Franciszka.
Ostatnim do tej pory krokiem ku ŚDM w Krakowie był Diecezjalny Dzień Młodzieży w miejscowości Vignola. Pochód uliczkami miasta został uwieńczony słowami, które papież Franciszek skierował do młodych w liście napisanym właśnie z okazji XXXI Światowych Dni Młodzieży. Kulminacją szeregu spotkań będzie odprawiona w lipcu, przed wyjazdem do Polski, Msza Święta Posłania celebrowana przez abp. Erio.

Z Malagi do Wrocławia

W lipcu 2015 r. grupa młodzieży z Malagi wraz z duszpasterzem udała się na północ Hiszpanii, aby pielgrzymować Szlakiem Maryjnym, odwiedzając Sanktuaria Matki Bożej del Pilar (Saragossa), Torreciudad i Lourdes.
Spędzili ten czas tak wspaniale, że postanowili również podczas kolejnych wakacji wspólnie pielgrzymować. Wtedy przyszedł im do głowy pomysł, by przyjechać na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie.
Był wrzesień, początek roku szkolnego, kiedy zaczynaliśmy wszystko planować – wspomina ks. Josemaria Sanchis. – Spotkaliśmy się grupą z letniej wyprawy, z naszymi przyjaciółmi i innymi zainteresowanymi pomysłem.
Polska jest daleko od Hiszpanii i wiedzieliśmy, że trzeba będzie poświęcić dużo czasu i środków, żeby dobrze wszystko przygotować. W sumie na wyjazd do Polski zdecydowało się 20 osób, głównie uczniów ostatnich klas gimnazjum, trzy studentki i dwie osoby duchowne. Młodzi z Malagi rozważali różne możliwości związane z dojazdem, zakwaterowaniem czy zwiedzaniem.
Ostatecznie zdecydowali się na podróż samolotem, kupując bilety z dużym wyprzedzeniem. Na Dni w Diecezjach wybrali Wrocław, dokąd mieli bezpośredni lot.

Nazwę tego miasta znaliśmy tylko z tego, że było to miejsce urodzenia św. Teresy Benedykty od Krzyża – wyznaje ksiądz Sanchis. – Uznaliśmy także, że diecezja proponuje nam pobyt i wyżywienie za niewielką cenę.
Zdecydowaliśmy, że podejmiemy się tej przygody, wiedząc, że będziemy musieli pracować miesiącami, aby zdobyć potrzebne środki, ale bardzo cieszymy się z możliwości uczestnictwa z młodymi z całego świata w Światowych Dniach Młodzieży. Młodzi Hiszpanie na różne sposoby zdobywali potrzebne pieniądze. Organizowali świąteczny jarmark, sprzedawali bransoletki przypominające o ŚDM, a przede wszystkim starali się oszczędzać i nie trwonić pieniędzy na niepotrzebne rzeczy. Na szczęście znaleźli wsparcie u wielu hojnych osób, które doceniły ich starania i wysiłki. Przygotowaniom organizacyjnym towarzyszyły zajęcia w rozwoju duchowym. Od wielu miesięcy członkowie grupy spotykają się na wspólnej modlitwie. Młodzi z Malagi zawitają do Wrocławia, aby następnie wspólnie z nami pielgrzymować na spotkanie z papieżem w Krakowie.

Jak to wszystko wygląda…

Program Dni w Diecezjach zawiera rozmaite wydarzenia kulturalne, koncerty, zwiedzanie ciekawych miejsc.
To cenny czas, który pozwala zobaczyć i doświadczyć wspólnoty Kościoła lokalnego oraz daje wspaniałą możliwość poznania rodzin goszczących pielgrzymów w swych domach. Archidiecezja wrocławska przygotowała dla pielgrzymów bogaty plan wydarzeń.

Młodzi będą mogli zwiedzić Wrocław z przewodnikiem, bawić się wspólnie z wrocławianami podczas Mercy Fest – cyklu 15 koncertów, które odbędą się na pięciu scenach umieszczonych w różnych częściach miasta (21, 22 i 24 lipca). W piątek 22 lipca młodzi będą mieli okazję spełniać prawdziwe dzieła miłosierdzia. Na przykład młodzież z Ameryki Południowej odwiedzi prowadzony przez siostry józefitki dom dla potrzebujących opieki dzieci w Wierzbicach; inna grupa hospicjum ojców bonifratrów we Wrocławiu; pielgrzymi będą odwiedzać chorych w domach, gdzie zwykle chodzą sami księża, będą również współtworzyć mural na temat ŚDM. Wieczorem w parafiach odbędą się Adoracje Krzyża w intencji młodzieży i pokoju na świecie. Sobota to dzień wydarzeń na Ostrowie Tumskim, które przygotowują wrocławskie wspólnoty.
Pielgrzymi spotkają się też z abp. Józefem Kupnym oraz przejdą przez Bramę Miłosierdzia we wrocławskiej katedrze.
Wieczorem wraz z wrocławianami udadzą się na stadion, aby wziąć udział w koncercie „Singing Europe” przygotowywanym w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Niedziela jest to dzień, w którym młodzież spędzi czas wspólnie z goszczącymi ich rodzinami.
Dni w Diecezjach we Wrocławiu zakończy Msza św. z posłaniem do Krakowa, która odbędzie się w Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy.
Wszystkie drogi prowadzą do Krakowa
Wszyscy goście z zagranicy oraz młodzież z archidiecezji udadzą się do Krakowa na wydarzenia centralne i spotkanie z papieżem  Franciszkiem.
Tam po zakwaterowaniu przez pierwsze dni pielgrzymi będą uczestniczyć w katechezach oraz Festiwalu Młodych.
Oficjalne powitanie papieża odbędzie się w czwartek na Błoniach. W piątek planowana jest Droga Krzyżowa. Kulminacyjnym punktem Światowych Dni Młodzieży jest sobotnie spotkanie z Papieżem na Campus Misericordiae w Brzegach pod Krakowem oraz całonocne czuwanie modlitewne zakończone niedzielną Mszą św. Podczas pobytu w Polsce papież Franciszek odwiedzi również Jasną Górę, Łagiewniki i obóz koncentracyjny w Auschwitz-Birkenau.
Na zakończenie Światowych Dni Młodzieży w Krakowie Papież spotka się z wolontariuszami i członkami Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016 r.

autorzy: MAJA CZAJKOWSKA , MAGDALENA DROGOSZ

źródło: http://www.nowezycie.archidiecezja.wroc.pl/index.php/2016/07/14/wroclaw-galilea/

  •  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj