Wałęsa krytykuje nowe Kolegium IPN. „Odmawiam udziału w rozmowach i wszelkich kontaktach z tą instytucją i osobami tam pracującymi”

wałesa.jpg

23 czerwca Sejm wybrał członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej. W skład kolegium weszli: Sławomir Cenckiewicz, Jan Draus, Piotr Franaszek, Józef Marecki i Krzysztofa Wyszkowski. Wszyscy kandydaci byli zgłoszeni przez Prawo i Sprawiedliwość. Dzisiaj na swoim facebookowym profilu ten wybór skrytykował Lech Wałęsa.

Największą liczbę głosów zdobył Sławomir Cenckiewicz, przepadły zaś kandydatury Ludwika Dorna, Andrzeja Friszke, Bogdana Lisa, Wojciecha Muszyńskiego i Henryka Wujca.

„IPN tak ukształtowany strukturalnie i personalnie nie daje szans na uczciwe i sprawiedliwe dochodzenie do prawdy”

Dzisiaj na swoim oficjalnym profilu na Facebooku, dwóch członków Kolegium Instytutu Pamięci Narodowej skrytykował Lech Wałęsa.

IPN przejęty przez PIS i to, w jakim stylu.
Co najmniej dwóch ludzi nie powinno znaleźć się w szeregach IPN.
1. Wyszkowski nie ma żadnych kwalifikacji i PIS musiał zniszczyć poprzednią uchwałę Sejmu w tej sprawie i przyjąć inną by go zatrudnić w IPN.Dodatkowo Wyszkowski przegrał wszystkie możliwe rozprawy sądowe i od lat nie wykonuj prawomocnych wyroków sądowych.
2. Cenckiewicz. Jako pracownik Państwowy zatrudniony w IPN znając wyroki sądowe i stanowisko IPN głosi wszem i wobec na cały świat, pisze gnioty dokładnie przeciwko tym wyrokom i stanowiskom. 
Czy tacy ludzie łamiący zasady i prawo wydane w imieniu Państwa mogą być zatrudnieni w tej instytucji Państwowej – 
napisał.

Dodał, że IPN tak ukształtowany strukturalnie i personalnie nie daje szans na uczciwe i sprawiedliwe dochodzenie do prawdy. Odmówił także współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. W związku z powyższym odmawiam udziału w rozmowach i wszelkich kontaktach z tą instytucją i osobami tam pracującymi – poinformował.

„SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”

Przypomnimy, że poddany krytyce przez Lecha Wałęsę, Sławomir Cenckiewicz jest współautorem książki o agenturalnej przeszłości byłego prezydenta, którą napisał wraz z Piotrem Gontarczykiem. „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, ukazała się w 2008 roku. Historycy podkreślają, że gdy Wałęsa został prezydentem, starał się zatuszować działalność z lat 70-tych zabierając ze swojej teczki akta dotyczące „Bolka”.

Według Cenckiewicza i Gontarczyka, Wałęsa miał rozpracowywać osoby zaangażowane w Grudzień ‘70 oraz prowadzić działalność prewencyjną wobec osób organizujących od stycznia 1971 r. wiece, protesty i strajki w Stoczni Gdańskiej. Zdaniem historyków, pierwszy przewodniczący „Solidarności” przekazywał SB cenne informacje, za które otrzymał w sumie 13100 złotych.

Proces o ochronę dóbr osobistych z powództwa Wałęsy przeciw Wyszkowskiemu

Na początku października 2014 roku, po dziewięciu latach, zakończył się proces o ochronę dóbr osobistych z powództwa Lecha Wałęsy przeciw byłemu działaczowi Wolnych Związków Zawodowych Krzysztofowi Wyszkowskiemu. Sąd Okręgowy w Gdańsku oddalił zażalenie Lecha Wałęsy, a były prezydent został obciążony kosztami procesowymi. Wyrok jest prawomocny.

Sąd Okręgowy w Gdańsku Wydział XVI Cywilny Odwoławczy  w składzie: Przewodniczący: SSO Hanna Czerniak – Wołochowska Sędziowie: SSO Sylwia Kamińska (spr.)  p. o. SSO Magdalena Chrzanowska  po rozpoznaniu w dniu 29 sierpnia 2014 roku w Gdańsku  na posiedzeniu niejawnym  sprawy z powództwa Lecha Wałęsy  przeciwko – Krzysztofowi Wyszkowskiemu  o zapłatę  i skutek zażalenia – powoda na postanowienie Sądu Rejonowego w Sopocie z dnia 20 grudnia 2013 ku, sygn. akt I C 214/13 w zakresie pkt 3 i 4  postanawia: oddalić zażalenie – napisano w orzeczeniu, które otrzymał Krzysztof Wyszkowski.

Przypomnijmy, że w 2013 roku, laureat pokojowej nagrody Nobla domagał się wcześniej od Wyszkowskiego zwrotu kosztów, poniesionych przez Wałęsę za opublikowanie na antenie TVN przeprosin samego siebie w imieniu byłego działacza opozycji PRL. Przegrał jednak proces z byłym opozycjonistą.

Krzysztof Wyszkowski podtrzymuje stanowisko o agenturalnej przeszłości Wałęsy.

Lech Wałęsa wytoczył mu w 2005 proces o naruszenie dóbr osobistych za nazwanie go współpracownikiem SB o pseudonimie „Bolek”.

źródło: http://beta.telewizjarepublika.pl/walesa-krytykuje-nowe-kolegium-ipn-quotodmawiam-udzialu-w-rozmowach-i-wszelkich-kontaktach-z-ta-instytucja-i-osobami-tam-pracujacymiquot,36066.html

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj