Ks. abp Kupny do uczestników ŚDM: Idźcie i czyńcie ze świata świątynię

Kupny.jpg

Metropolita wrocławski wspólnie z kilkuset biskupami i prezbiterami sprawował Eucharystię w Międzynarodowym Sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy, wieńczącej Dni w diecezjach na Dolnym Śląsku. Na jej zakończenie dokonał posłania młodych pielgrzymów na spotkanie z papieżem Franciszkiem w Krakowie.

W homilii hierarcha, przywołując życiorys patronki wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową zauważył, że pełnienie dzieł miłosierdzia i głoszenie Dobrej Nowiny zawsze wymagało od człowieka odwagi i gotowości na zmierzenie się z niepowodzeniami.

– Idąc z Ewangelią do naszych braci i sióstr, którzy są ochrzczeni moglibyśmy przypuszczać, że są oni otwarci na Słowo Życia, a niestety często spotykamy się z oporem– mówił ks. abp Kupny.

Dodał, że dziś chrześcijaństwo przedstawia się jako coś, co się przeżyło, nie jest atrakcyjne, wiąże się z ograniczeniem wolności.

– Tym bardziej dziękuję wam, że w tych dniach w różnych miejscach naszej diecezji dawaliście świadectwo tego, że jesteście szczęśliwi, bo poznaliście Jezusa – mówił metropolita wrocławski, wzbudzając entuzjazm słuchaczy.

Zaznaczył przy tym, że chrześcijanin nie powinien obrażać się na świat, ale wychodzić do niego z Ewangelią.

– Przykład daje Jezus, który nie zbawiał świata, stojąc na zewnątrz, ale przyszedł i powiedział ludziom: „mam to, czego szukacie”, wszedł w dialog z człowiekiem i szukał ludzi w kontekście ich życia – podkreślił ksiądz arcybiskup.

Przywołując słowa papieża Franciszka metropolita wrocławski mówił, że czytając Pismo Święte można odnieść wrażenie, że Chrystus był bezdomny. Miejscem, gdzie najczęściej przebywał była droga.

– Nasz Pan był ciągle w drodze. Wciąż szukał ludzi – mówił ks. abp Kupny, wzywając młodych pielgrzymów: – Bądźcie obecnymi w świecie. To jest zadanie, przed którym nie możemy uciekać. Pokażcie wszystkim, że Jezus daje to, czego człowiek poszukuje.

W słowie posłania młodych na spotkanie z papieżem w Krakowie hierarcha zatrzymał się nad łacińską formułą „Ite missa est”, która w dosłownym tłumaczeniu – jak zauważył – oznacza „idźcie msza jest”.

– Ta krótka formuła przypomina, że to wszystko, co dokonało się podczas Mszy św. jest teraz w nas, że Msza św. się nie kończy, ale tak naprawdę rozpoczyna się poza drzwiami kościoła. „Idźcie, Msza jest” to znaczy idźcie i czyńcie ze świata świątynię, to znaczy idźcie i głoście Jezusa gdziekolwiek się znajdziecie, to znaczy idźcie i dajcie innym poprzez swoje czyny poznać, że spotkaliście Boga podczas Eucharystii. Idźcie, ta Msza św. jest w was – mówił pasterz Kościoła wrocławskiego.

„Dni w diecezjach” Archidiecezji Wrocławskiej przeżywało 15 300 pielgrzymów z 40 krajów, którzy przyjechali w 140 zorganizowanych grupach m.in. z takich krajów, jak: Australia, Brazylia, Ekwador, Chiny, Kanada, Kolumbia, Panama, USA, Nowa Kaledonia czy Meksyk. Najwięcej pielgrzymów przybyło z Francji, Hiszpanii oraz Niemiec. W stolicy Dolnego Śląska zatrzymało się także 17 biskupów oraz 340 księży. Zdecydowana większość pielgrzymów została przyjęta przez rodziny w 100 parafiach Wrocławia, Trzebnicy, Oławy, Oleśnicy, Jelcza-Laskowic i Brzegu. Bazę noclegową stanowiło także 15 wrocławskich szkół. Nad przebiegiem poszczególnych punktów programu będzie czuwało 640 wolontariuszy (nie licząc wolontariuszy posługujących bezpośrednio w parafiach).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj