Razem dla czystego powietrza na Dolnym Śląsku

smog2.jpg

Jaka jest jakość powietrza na Dolnym Śląsku, z czego wynika problem występowania smogu w naszym regionie oraz na jakim etapie jest stan prac nad projektem uchwały antysmogowej – m.in. te tematy zostały poruszone podczas dzisiejszej konferencji „Razem dla czystego powietrza na Dolnym Śląsku”, która odbyła się w hotelu Scandic we Wrocławiu.

Samorząd prowadzi walkę z tzw. niską emisję, czyli emisją szkodliwych pyłów i substancji podczas spalania węgla, drewna i odpadów w gospodarstwach domowych.  – Musimy budować świadomość w mieszkańcach, uczyć dzieci już od przedszkola, że spalenie plastikowej butelki zatruwa powietrze i jest szkodliwe dla naszego zdrowia – zaznacza Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

W związku z tym odbyła się konferencja, w której m.in. wzięli udział: marszałek Cezary Przybylski, dr Maciej Zathey, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego, Aleksander Marek Skorupa, Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Krzysztof Smolnicki z Dolnośląskiego Alarmu Smogowego, a także lokalni samorządowcy i eksperci od ochrony środowiska.  

Dolny Śląsk prowadzi również konsultacje z samorządami w sprawie wprowadzenia uchwały antysmogowej. W przeprowadzonych ankietach, które przeprowadzono w gminach, aż 54 zadeklarowały, że chcą, aby województwo dolnośląskie wprowadziło uchwałę antysmogową. Powołany przez marszałka zespół ds. jakości powietrza w województwie dolnośląskim pracuje nad osiągnięciem i utrzymaniem dopuszczalnych parametrów jakości powietrza. Kluczowe jest tu zaangażowanie wszystkich mieszkańców województwa. 

– Analizujemy sytuację w Małopolsce, gdzie wprowadzono już podobną uchwałę zakazującą palenia węglem i drewnem na terenie Krakowa. Współpracujemy z gminami, by określić rzeczywisty udział poszczególnych źródeł zanieczyszczeń w emisji całkowitej w województwie, a tym samym efektywną walkę ze smogiem – mówi dr Maciej Zathey, Dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego i przewodniczący zespołu ds. jakości powietrza w województwie dolnośląskim.

Po przeprowadzonych konsultacjach, dolnośląski sejmik będzie gotowy do przyjęcia uchwały antysmogowej.

Gminy są zobowiązane przepisami unijnymi, by jakość powietrza w ciągu najbliższych lat się poprawiła. Do 2023 roku muszą przeprowadzić inwestycje w tym zakresie.

– Chcemy  zatrzymać niskoemisyjne zanieczyszczenie powietrza. Dlatego muszą funkcjonować rozwiązania finansowane np. z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska czy dotacji rządowych, aby koszt tego działania w całości nie spoczywał na mieszkańcach regionu – podsumowuje marszałek Przybylski.

źródło: umwd.dolnyslask.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj