Wrocław: Festiwal Forum Musicum już w sierpniu

forum-musicum.jpg

Forum Musicum to przykład festiwalu, w którego programie nie ma gwiazd, jest za to sporo dobrej muzyki dawnej, świetne zespoły, a także młodzi artyści, o których już wkrótce może być głośno. Podczas tegorocznej edycji można wybrać się na sześć koncertów, a motywem przewodnim jest muzyka, która powstawała w miastach – ośrodkach kulturalnych Europy. Festiwal potrwa od 18 do 27 sierpnia, a bilety kupimy w naprawdę okazyjnych cenach.

Szefem artystycznym festiwalu Forum Musicum jest Tomasz Dobrzański, flecista, założyciel wrocławskiego zespołu Ars Cantus, znawca muzycznej historii Wrocławia, która powraca na wielu albumach nagranych przez Ars Cantus (na ostatnim to utwory z kolekcji druków muzycznych Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu). W tym roku wszystkie sześć koncertów zaplanował pod kątem pokazania dzieł tworzonych w konkretnych miastach. Pierwszym jest Wrocław i tutaj odkrywane dla publiczności niejako na nowo utwory komponowane przez kapelmistrzów Katedry Wrocławskiej. Było to kluczowe miejsce dla rozwoju muzyki w XVIII i XIX-wiecznym Wrocławiu. Dziś pamiętają o nim tylko badacze i zespoły wykonujące ten repertuar, w przypadku festiwalowego wieczoru – Orkiestra XVIII wieku i chór Cantores Minores Wratislavienses (18 sierpnia)

Podczas drugiego wieczoru wrocławski Ars Cantus zagra utwory z druków krakowskich z XV wieku, a wśród nich m.in. utwory Mikołaja z Radomia (20 sierpnia). Z kolei GoldbergVocal Ensemble (24 sierpnia) przygotował gdańskie perełki barokowe (m.in. pieśni na trudy i znoje braci cechowej, na cnotę niewieścią, na marny żywot mężczyzny dojrzałego).

Dwa młode stażem zespoły muzyki dawnej – Miraculis i Serenissima Res Publica, laureaci prestiżowego kaliskiego konkursu Schola Cantorum ambitnie podeszły do festiwalowego repertuaru i w ich wykonaniu posłuchamy zarówno muzyki renesansu, jak i muzyki włoskiej na przełomie XVII i XVIII wieku (25 sierpnia).

Na finał niemiecki zespół Vox Nostra i przegląd dzieł z wielkich ośrodków myśli europejskiej w średniowieczu, jak Paryż, Oksford, Padwa, Gniezno, czy Santiago de Compostela (27 sierpnia).

Wydarzeniem specjalnym będzie z kolei muzyczna opowieść o wrocławskiej katedrze i krucjatach, której posłuchamy na Rynku 21 sierpnia o 21.00 w wykonaniu zarówno zespołu Ars Cantus, jak i założyciela Klubu św. Ludwika, czyli barda Jacka Kowalskiego, który słynie w Polsce ze starannie przygotowywanych programów historyczno-muzycznych w duchu dawnych opowieści.

źródło: wroclaw.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ