Aktywny Dolny Śląsk – lista wykonawców projektów

aktywny dolny slask.jpg

Wyłoniono wykonawców projektów Dolnośląskiego Budżetu Obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”.W pilotażowym budżecie swoje głosy oddało ponad 110 tysięcy osób. 

Aktywny Dolny Śląsk to pilotażowy program budżetu obywatelskiego dla inicjatyw sportowych i turystycznych. Dolnoślązacy współuczestniczą w podejmowaniu decyzji o finansowaniu wybranych w głosowaniu projektów. Po raz pierwszy mieliśmy możliwość zgłaszania swoich pomysłów, dyskusji o nich, a następnie wyboru najlepszych rozwiązań w głosowaniu. Budżet wydarzeń sportowych i turystycznych to pula 600 tysięcy złotych i dotyczy tzw. projektów „miękkich” z zakresu upowszechniania sportu, turystyki i promowania walorów turystycznych regionu, takich jak: imprezy turystyczne, lokalne zawody sportowe, zloty, rajdy, konferencje, seminaria dotyczące rozwoju turystyki, promocji regionu, promowania lokalnych produktów i atrakcji turystycznych, oraz np. publikacje wydawnictw o charakterze turystycznym (tj. przewodniki, foldery, katalogi, informatory etc.). 

Lista 18 projektów sportowo-turystycznych, które zostaną zrealizowane w ramach dolnośląskiego budżetu obywatelskiego „Aktywny Dolny Śląsk”:

1.    Stowarzyszenie Centrum Odkrywania Młodych Talentów 2012 – COMT COACHING CLUB dla młodych piłkarzy.
Projekt skierowany do dzieci z powiatów Bolesławca, Lubania, Zgorzelca i Lwówka. Zakłada realizację 4 etapów: półkolonii rekreacyjno-piłkarskiej, dwóch jednostek konsultacyjnych, wyselekcjonowanych piłkarzy w kolejnych miesiącach, cyklu turniejów, wyjazdu uczestników na mecz ekstraklasy do Lubina. Przewidywana liczba uczestników to 200 osób. Adresatami jest młodzież grająca w piłkę nożną – rocznik 2000 i młodsi. Miejsce realizacji: powiat bolesławiecki – boiska, baseny, sale sportowe. Termin: sierpień-grudzień 2016.

2.    Karkonoski Klub Owczarka Niemieckiego – Dogtreking Karkonoski.
Impreza dla wszystkich posiadaczy psów, którzy chcą aktywnie spędzić czas ze swoimi zwierzakami, poznając jednocześnie walory przyrodnicze, turystyczne i kulturowe okolic Miłkowa i Karpacza. Projekt skierowany do miłośników sportów kynologicznych. Przewiduje się udział ok. 150 osób. Przygotowane zostaną dwie trasy 15 km i 30 km. Czas trwania to jeden dzień. Adresatami są osoby dorosłe, dzieci, młodzież, rodziny z psami z obszaru Dolnego Śląska. Termin: 24.09.2016.

3.    Akademia Piłkarska „MOS Karkonosze” Jelenia Góra – Mobilna Akademia Przedszkolaka.
Organizacja zajęć sportowych dla przedszkolaków (dzieci w wieku 4-6 lat) na mobilnym boisku o wymiarach 6×9 m z  m.in. nawierzchnią z trawy sztucznej.  Uniwersalność projektu polega na możliwości rozłożenia boiska w dowolnej lokalizacji np. wewnątrz przedszkola, na terenie otwartym itp. Projekt realizowany będzie od 1.08. do 31.12. 2016 r. Maksymalna ilość dzieci uczestniczących wynosi 1080. Adresatami są dzieci z przedszkoli publicznych z powiatów: jeleniogórskiego, lwóweckiego oraz lubańskiego.

4.    Stowarzyszenie Klub Sportowy Pławna- I Maraton MTB Kargula i Pawlaka w Lubomierzu.
Promocja kolarstwa górskiego MTB w regionie miasta i gminy Lubomierz. Dodatkowym celem jest promocja Festiwalu Filmów Komediowych tak, by kojarzyły się również z aktywnością fizyczną i spędzeniem wolnego czasu na rowerach górskich. Przygotowana zostanie specjalna trasa MTB promująca walory sportowe i turystyczne Gminy Lubomierz. Maraton odbędzie się na dwóch dystansach – mini 35 km, mega 70 km. Termin: 13-14.08.2016.

5.    Stowarzyszenie „Sport-Art.” – Amatorski Turniej w Badmintona w Lubinie. 

Popularyzacja badmintona wśród mieszkańców Lubina, powiatu oraz całego województwa dolnośląskiego, przybliżenie zasad oraz ukazanie zdrowego współzawodnictwa między zawodnikami w różnych kategoriach wiekowych. Adresatami są dzieci, młodzież oraz osoby dorosłe zainteresowane uprawianiem lub kibicowaniem tej dyscyplinie sportu. Łączna liczba uczestników to ok. 1000 osób. Miejsce: Hala Sportowa przy SP nr 14 w Lubinie. Turniej odbędzie się 8.10.2016.

6.    Stowarzyszenie Kolejarz- Sport dla wszystkich, zdrowie dla każdego- multisport od juniora po seniora.

Odpowiedź na potrzebę aktywności fizycznej mieszkańców gminy Miłkowice; upowszechnienie w środowisku wiejskim modelu aktywnego spędzania czasu. Grupa docelowa to ok. 200 osób z terenu powiatu legnickiego. Miejsce: sala w gminnym ośrodku kultury i sportu w Siedliskach, sala przy ochotniczej straży pożarnej w Rzeszotarach, sala przy szkolno-gimnazjalnym zespole szkół w Miłkowicach oraz basen miejski w Chojnowie. Zajęcia będą odbywać się przez 3 miesiące: zumba fitness, gimnastyka dla seniorów, nornic walking, Total Body Conditioning, zajęcia dla dzieci na basenie, zajęcia taneczne, jednodniowa wycieczka krajoznawczo-turystyczna dla dzieci i młodzieży do Kletna, jednodniowa wycieczka do Kotliny Kłodzkiej dla dorosłych i seniorów, impreza sportowa „Maraton Zumba”. Termin: wrzesień-listopad 2016. 

7.    Stowarzyszenie Hodowców i Miłośników Koni „Koń i człowiek” – X Jubileuszowy Dolnośląski Hubertus w Jakubowie.
Dwudniowa impreza w terminie 1-2.10.2016 r. w Jakubowie. Ma na celu zwiększyć aktywność sportową i turystyczną społeczeństwa ze szczególnym uwzględnieniem turystyki konnej. Uczestnikami będą osoby, które ukończyły 16 rok życia. Przewidywana liczba osób uczestniczących to 1000. Skierowana jest do mieszkańców Dolnego Śląska. W ramach zadania odbędą się zawody konne, zawody dla biegaczy, konkursy, koncert muzyki country.

8.    Moto-Klub Gaworzyce – Dusty Sports Festival. III Moto-Piknik, Gaworzyce 2016.
Dwudniowe wydarzenie na torze motocrossowym w Gaworzycach w dniach 10-11 września 2016. Przewidziana liczba uczestników ok. 800 osób. Odbiorcami są mieszkańcy woj. dolnośląskiego, w szczególności mieszkańcy Zagłębia Miedziowego w różnym wieku, miłośnicy sportów przełajowych. Miejsce: Tor motocrossowy w Gaworzycach.

9.    Uczniowski Ludowy Zapaśniczy Klub Sportowy „Heros” Czarny Bór – Zapasy – nasz sposób na aktywność.
Cykl zajęć zapaśniczych równolegle realizowanych w Wałbrzychu i Czarnym Borze, wzbogacony o cotygodniowe sparingi obu grup oraz zwieńczony międzynarodowym turniejem drużynowym zorganizowanym w kompleksie Aqua Zdrój w Wałbrzychu. Adresatami są dzieci i młodzież. Przewidywana liczba uczestników – 150 osób. Termin realizacji to sierpień- grudzień 2016.

10.    Stowarzyszenie Nowoczesna Opolszczyzna – Waligóra Run Cross Głuszyca 2016.
Szereg imprez biegowych przeprowadzonych w Górach Suchych, których kulminacją będą zawody biegowe na dystanse półmaratonu 25 km oraz ultra maratonu 53 km. Celem działań będzie popularyzacja regionu w kontekście uprawiania sportu i turystyki. Grupa docelowa to ok. 1550 osób w różnych przedziałach wiekowych.  Miejsce realizacji: Gmina Głuszyce, Góry Suche i Sowie. Termin: 10 września 2016.

11.    Stowarzyszenie Hejszowina- Bieg Górski Radków 2016. 
Wydarzenie o charakterze sportowo-turystycznym o zasięgu ogólnokrajowym. Trasa biegu przewidziana jest po pieszych szlakach turystycznych w terenie Gór Stołowych i częściowo w granicach Parku Narodowego Gór Stołowych. Adresatem jest grupa miłośników obcowania z unikalną przyrodą Gór Stołowych. Grupa wiekowa to dorośli i dzieci (do których zostanie dostosowany poziom trudności trasy). 6 biegów, w tym 3 dla dzieci. Główny bieg to 53 km. Miejscem realizacji zadania będzie Zalew Radków. Termin: 17-18.09.2016.

12.    Stowarzyszenie Strefa MTB Sudety – Masowy Cross Sudecki.
Projekt jest jedniodniową imprezą rekreacyjno-sportową, promującą walory Gór Sowich oraz zdrowy tryb życia i rodzinną integrację. W ramach wydarzenia zorganizowany będzie cykl imprez tj. Sudety Run CROSS – biegi przełajowe, Sudety Bike CROSS – rajdy rowerowe po Górach Sowich oraz Sudety Walking CROSS – piesze wycieczki turystyczne. Projekt jest skierowany do osób w różnym wieku. Projekt przypada na 2.10.2016.

13.    Klub Sportowy Orzeł Futsal- Futsal Masters 2016- Międzynarodowy turniej futsalu.

Rozwój kultury fizycznej z uwzględnieniem futsalu wśród dzieci i młodzieży. Międzynarodowy Turniej Futsal Masters 2016 to druga edycja imprezy, której pierwsza odbyła się w sierpniu 2015 i cieszyła się ogromnym powodzeniem. Ma na celu promocję futsalu w województwie dolnośląskim. Swój udział zapowiedziały ekipy z Francji, Czech, Finlandii czy Węgier. Turniej rozgrywany będzie w terminie 25-28.08.2016. Miejsce: Centrum Sportu i Rekreacji  Jelcz Laskowice. Udział ok. 150 sportowców.

14.    Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Kraina Wzgórz Trzebnickich – #Aktywne Wzgórza Trzebnickie.

Cykl 12 imprez angażujących miłośników różnych dyscyplin m.in. lotnictwa, żeglarstwa, piłki nożnej, wyścigów rowerowych, biegów na orientacje, pieszych wędrówek itp. z terenów całego województwa. Celem jest upowszechnienie kultury i turystyki aktywnej oraz walorów turystycznych województwa. W ramach projektu odbędą się następujące wydarzenia: Piknik rodzinny „Święto Chleba i Ziół” oraz II Zlot Miłośników Starej Motoryzacji”; Turniej Piłki Nożnej; Pęgowski Rajd na Orientację; II Marsz Nordic Walking; V Rajd Cysterski; Piknik Żeglarski; Bieg Crossowy; Piknik Rowerowy MTB; Pęgów Soccer Cup; Mistrzostwa Polski w Szachach; Piknik Lotniczy oraz podsumowanie projektu podczas Święta Szpinaku. Promocja regionu Wzgórz Trzebnickich, aktywizacja mieszkańców do działania na rzecz regionu i polepszania oferty rekreacyjno- turystycznej; adresaci mieszkańcy Gminy Oborniki Sląskie, Powiatu Trzebnickiego, Wołowskiego oraz Milickiego. Dodatkowi odbiory to miłośnicy sportu i turystyki z całego województwa oraz kraju – dzieci, młodzieży, dorośli. Przewidziana ilość osób uczestniczących to ok. 6000 osób. Termin: inauguracja 6 sierpnia w Bagnie – zakończenie pod koniec października w Morzęcinie Małym.

15.    Strzeliński Klub Biegacza „Granit” – 24-godzinny ultramaraton pływacki.

Ogólnopolski 24-godzinny ultra maraton pływacki to z założenia zawody długodystansowe. Wyznaczone ramy czasowe mają motywować zawodników do przepłynięcia jak największej odległości w 24 godzin. W trakcie zostanie rozegrany na basenie rekreacyjnym (11,5 m) mini maraton sztafetowy dla dzieci klas 1-3 z gminy Strzelin. Umożliwienie długodystansowym pływakom z całej Polski sprawdzenia własnych możliwości, poprzez pokonywanie słabości, zachęcenia ich do bicia życiowych rekordów. Zgłoszenia: udokumentowane, ekstremalne osiągnięcia pływackie, dokonania wytrzymałościowe; pełnoletni; aktualne badania lekarski; na siłach podjąć próbę; 18 uczestników + teamy, amatorskie sekcje działające przy Aquaparkach w Bielawie, Oławie, Kłodzku, Wrocławiu i Kudowie Zdrój + 1-3 szkoły podstawowe gimny Strzelin w myśl hasła: zdobywaj szczyty swoich możliwości. Miejsce: Aquapark Granit w Strzelinie; termin: 17.11- 19.11.2016.

16.    Wrocławskie Towarzystwo Hokejowe – Listopad z Hokejem Na Lodzie.

Cykl szkoleń nauki na łyżwach oraz nauki gry hokeja na lodzie; w każdą środę listopada od 17.00 do19.00, zakończony dolnośląskim turniejem białego orlika oraz turniejem mini hokeja. Adresatami zajęć są dzieci z terenu Dolnego Śląska w wieku 6- 14 lat. Nauka jazdy na łyżwach, gry w hokeja; propagowanie łyżwiarstwa, rozwijanie indywidualnych zainteresowań i zamiłowań; kształtowanie pozytywnych cech charakteru i osobowości poprzez uczestnictwo w realizacji zadań sportowych. Miejsce: Lodowisko SPARTAN.

17.    Stowarzyszenie Sportowe ALTIUS – Dolnośląskie dni z akrobatyką sportową i gimnastyką artystyczną.

Zawody dla młodych adeptów dyscyplin tych sportów, dwudniowa impreza gimnastyczna, w której będzie można podziwiać występy zawodniczek gimnastyki artystycznej w układach z przyborami, układach tanecznych oraz zawodników i zawodniczek akrobatyki sportowej w konkurencjach zespołowych; upowszechnienie gimnastykę i akrobatykę wśród dzieci i młodzieży – zaproszone zostaną dzieci ze szkół podstawowych; promocja Dolnego Śląska jako miejsca przyjaznego sportom gimnastycznym. AKROBATYKA SPORTOWA – 150 zawodników, międzywojewódzki charakter; GIMNASTYKA ARTYSTYCZNA – 150 zawodniczek z 20 polskich klubów, najmłodsze 5 lat, najstarsze 18; rozwój ogólny sprawności dzieci i młodzieży; element szkoleniowy i integracyjny; upowszechnienie sportów gimnastycznych. Termin: 22-23.10.2016 – zawody. Ok. 300 zawodników i zawodniczek.

18.    Klub Sportowy Baseball Wrocław – Baseball dla wszystkich – szkolenia dla każdej grupy wiekowej.

Cykl szkoleń w baseballu oraz sportach pokrewnych (slowpitch i softball).
Szkolenia na boiskach, salach/halach sportowych; promocja dyscypliny pod hasłem „Pałka służy do grania, nie do zabijania” w celu zwalczania agresji wśród młodzieży. Aktywizacja osób, poprawa kondycji oraz koordynacji ruchowej, zapoznanie z techniką. Termin: szkolenia – 1.09-21.12; program 1.08-31.12.

źródło: umwd.dolnyslask.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj