Wchodzi w życie nowela Prawa zamówień publicznych

zmp.jpg

Obowiązek zatrudniania na etat, przy przetargach, upowszechnienie kryteriów pozacenowych i możliwość zlecania “spółkom-córkom” zadań bez przetargów – to tylko niektóre z założeń noweliPrawa zamówień publicznych, która dziś weszła w życie.

Głównym jej celem było wdrożenie unijnych dyrektyw, co powinno było nastąpić do 18 kwietnia tego roku.

Poseł Adam Abramowicz, z sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych zauważa, że ustawa umożliwi małym i średnim firmom dzielenie zamówień.

Dotychczas pieniądze publiczne trafiały do dużych firm, które zlecały roboty mniejszym podmiotom. W wielu przypadkach małe firmy nie otrzymywały za to pieniędzy.

– Pamiętamy to, że były budowane autostrady, na których zarabiali właśnie ci pośrednicy, a polskie małe średnie firmy nie mogły się doprosić pieniędzy za zlecenia. Teraz będzie już możliwość dzielenia tych dużych zamówień na mniejsze, a więc będą mogły korzystać małe i średnie polskie firmy. O to właśnie chodziło. To jest jeden z planów Morawieckiego – przeorientowanie  polityki gospodarczej na to, aby z rozwoju gospodarczego korzystali Polacy, a głównie małe i średnie firmy, a nie ogromne korporacje – powiedział poseł Adam Abramowicz.

Przeciwko tzw. in house czyli zlecania spółkom córkom zadań bez przetargów protestowała branża odpadowa. Przedsiębiorcy podnosili, że zmiany w prawie doprowadzą do upadku wielu firm.

źródło: http://www.radiomaryja.pl/informacje/wchodzi-zycie-nowela-prawa-zamowien-publicznych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj