Akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu Stefanowi R.

prokuratura nowa.jpg

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Rzeszowie skierował do Sądu Rejonowego Wrocław Śródmieście akt oskarżenia przeciwko byłemu funkcjonariuszowi Wojewódzkiego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego we Wrocławiu Stefanowi R., zarzucając mu dopuszczenie się w okresie od 21 maja do 24 maja 1952 r. we Wrocławiu, podczas i w związku z urzędowaniem, zbrodni komunistycznej będącej jednocześnie zbrodnią przeciwko ludzkości. 

Polegała ona na przekroczeniu swojej władzy oraz prześladowaniu z powodów politycznych i stosowaniu represji ze względu na przynależność Józefa P. do Młodzieżowej Organizacji Niepodległościowej „Orlęta”, poprzez bezprawne pozbawienie go wolności, a następnie przetrzymywanie w tamtejszym areszcie i dokonywanie w tym czasie nieustannych przesłuchań na te same okoliczności oraz grożenie wiezieniem i wyrzuceniem z uczelni w celu z muszenia go do podpisania zobowiązania do współpracy z Urzędem Bezpieczeństwa. 

Stefan R., będąc przesłuchiwany w toku śledztwa w charakterze podejrzanego, nie przyznał się do popełnienia zarzucanego mu przestępstwa. Wyjaśnił, że istotnie zajmował się pozyskiwaniem tajnych informatorów, ale nigdy nie używał przemocy czy groźby bezprawnej w celu ich pozyskania. 

Wyjaśnienia Stefana R. nie znajdują potwierdzenia w całości zebranego materiału dowodowego. 

źródło: IPN

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj