Dolny Śląsk: 100 nieznanych fortyfikacji dzięki zdjęciom lidarowym

fortyfikacja.jpg

Dolny Śląsk znany jest z tajemnic i historycznych skarbów. Ostatnio polscy badacze odkryli 100 nieznanych fortyfikacji przy użyciu zdjęć lidarowych.

Lidar działa podobnie jak radar, ale zamiast fali dźwiękowej wykorzystuje światło. Urządzenie najczęściej stosowane jest w meteorologii, tym razem jednak użyli go archeolodzy. Na zdjęciach można zobaczyć zarysy dawnych fortyfikacji. Naukowcy przez dwa lata szukali w lasach pozostałości wojen w regionie, od husyckich aż po napoleońskie.

Na terenie Polski znajduje się wiele dawnych umocnień ze wszystkich dawnych szkół, obrazujących działania armii husyckiej, pruskiej, austriackiej, rosyjskiej, francuskiej oraz polskiej.

Badania trwały od marca 2014 roku do czerwca 2016. Do tej pory zbadano okolice Barda, Kamiennej Góry, Mieroszowa, Zgorzelca oraz wzgórza Dalkowskie na Wale Trzebnickim.

Dzięki tym pracom obiekty znalazły się lub znajdą w ewidencji stanowisk archeologicznych i będą objęte ochroną konserwatorską. Konieczna jest ochrona umocnień przed amatorskimi poszukiwaczami korzystającymi z detektorów metali. Zabierają oni przedmioty, które mogłyby pomóc dowiedzieć się o czasach budowy fortyfikacji i jej przeznaczeniu.

źródło: http://online.pl/949-100-nieznanych-fortyfikacji-dzieki-zdjeciom-lidarowym

Foto: domena publiczna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj