Sukces gospodarczy zaczyna się na uczelni: Politechnika Wrocławska w czołówce

uczenie.jpg

Żeby mieć pracę i dobrze zarabiać, trzeba wybrać właściwą ścieżkę kształcenia, której zwieńczeniem są studia wyższe, na dobrych polskich uczelniach i na kierunkach pożądanych przez innowacyjną gospodarkę. Często właśnie od wyboru uczelni zależy to, czy znajdziemy dobrą, satysfakcjonującą pracę w kraju

Choć sam tytuł magistra przestał być gwarantem szybkiego znalezienia pracy, wciąż jest atutem w rywalizacji o etat. W ubiegłym roku czterech na pięciu pracodawców deklarowało, że miało problem ze znalezieniem odpowiedniego pracownika. Brak talentów staje się coraz poważniejszym problemem dla światowej gospodarki. Według raportu „Global Talent Competitiveness Index” przygotowanego przez agencję pracy tymczasowej Adecco pracodawcy na całym świecie nie mogą znaleźć kandydatów na 8,4 mln stanowisk z powodu niedopasowania geograficznego lub edukacyjnego.

Anna Wicha, dyrektor Generalny Adecco Poland, w komentarzu do wyników badań napisała: „Obecnie w samych Stanach Zjednoczonych brakuje pracowników na 4,7 mln stanowisk, a w Europie 3,7 mln stanowisk w dalszym ciągu pozostaje nieobsadzonych, w tym w Niemczech brakuje 90 tys. inżynierów”. Polska podlega podobnym tendencjom — już wkrótce może zabraknąć wykształconych inżynierów i menedżerów z solidną wiedzą oraz doświadczeniem zdobytym w polskich firmach. Dane światowe i europejskie, choć z pozoru mało optymistyczne, powinny ucieszyć i zmobilizować wszystkich tegorocznych kandydatów na studia wyższe. Dobry kierunek i ukończenie dobrej uczelni mogą zagwarantować stabilną pracę tu, w kraju, bez konieczności poszukiwania zatrudnienia za granicą.

Techniczni na topie

Podejmując decyzję o wyborze studiów, warto rozważyć kierunki techniczne, które mają duży potencjał gospodarczy. Pewniakami są wszelkie kierunki związane z informatyką i nowymi technologiami. Od lat branża IT rozwija się w Polsce bardzo dynamicznie, więc absolwenci studiów informatycznych nie będą mieli problemów ze znalezieniemzatrudnienia. Co więcej, w takich profesjach jak programista, analityk, inżynier systemów ERP czy specjalista big data, bezpieczeństwo zatrudnienia, które dla wielu osób jest kluczowe, pozostaje i ma pozostać na wysokim poziomie.

Humaniści nie odpuszczają

Choć w czasie gospodarczej orientacji na innowacyjność na popularności zyskują uczelnie techniczne, humaniści wcale nie muszą być na straconej pozycji. Ale wybierając humanistyczne kierunki, szczególnie mocno muszą stawiać na kompetencje. Absolwenci filologii obcych ze znajomością języka angielskiego, niemieckiego czy francuskiego bez problemu znajdą zatrudnienie w zawodach związanych ze wsparciem technicznym i zarządzaniem projektami. Jest też silny sektor usług outsourcingowych, który z pewnością zagwarantuje w przyszłości pracę absolwentom niektórych kierunków społecznych, jak statystyka, księgowość, czy humanistycznych, jak lingwistyka.

Wybierz polską uczelnię

Atrakcyjność rynkową absolwentów solidnie podnosi renoma uczelni, z której wywodzi się kandydat. Ba, z dyplomem dobrej szkoły wyższej w ręku zdecydowanie łatwiej negocjować stawki wynagrodzenia — podpowiadają eksperci doradztwa personalnego. Prestiżu nie trzeba szukać za granicą.

W XVII Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2016 zwyciężyłUniwersytet Warszawski, na drugim miejscu znalazł się Uniwersytet Jagielloński, a na trzecim — Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na kolejnych miejscach uplasowały się trzy najlepsze polskie politechniki: Politechnika Warszawska, Politechnika Wrocławska i Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie.

Co ważne, tegoroczna nagroda za najwyższą efektywność naukową i najwyższy prestiż wśród pracodawców przypadła Uniwersytetowi Warszawskiemu, a liderem innowacyjności została PolitechnikaLubelska.

źródło: http://wgospodarce.pl/informacje/27821-sukces-gospodarczy-zaczyna-sie-na-uczelni

Anna Szymczak

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj