Symbole Powstania Warszawskiego na murach NIK

NIK.jpg

Kierownictwo Najwyższej Izby Kontroli oddało hołd Powstańcom Warszawskim. Prezes Krzysztof Kwiatkowski złożył kwiaty i zapalił znicz pod znakami Polski Walczącej przy ul. Filtrowej. Odkryte w 2014 roku na elewacji budynku NIK symbole to jedne z nielicznych, które przetrwały w stolicy od okupacji po dziś dzień.

1 sierpnia w hołdzie żołnierzom Powstania Warszawskiego i mieszkańcom walczącej stolicy kierownictwo NIK z prezesem Krzysztofem Kwiatkowskim na czele złożyło pod symbolami PW wieniec z dewizą Warszawy: semper invicta – zawsze niezwyciężona. Zapalono też w tym miejscu znicz pamięci.

Odkrycie na murach NIK-u symboli Polski Walczącej pochodzących z czasów okupacji pozostaje czymś wyjątkowym. Podobnych znaków zachowało się w stolicy zaledwie kilka. Są jeszcze te, które z ul. Polnej przeniesiono przed Liceum Batorego. Z kolei kotwica na pomniku Lotnika jest współczesną repliką znaku, który podczas okupacji namalował Jan Bytnar „Rudy”.

Charakterystyczne litery „P” i „W” splecione razem na kształt kotwicy malowano od 1942 roku. Najwięcej z nich powstało na warszawskiej Ochocie i na Mokotowie. Wzbudzały w Polakach wolę oporu i podtrzymywały nadzieję na odzyskanie niepodległości. Niewiele z tych znaków przetrwało w stolicy do dziś. Znikały razem wyburzanymi przez Niemców budynkami, a po wojnie były skrzętnie usuwane przez komunistów.

Kotwice na murach NIK-u ukryte zostały pod grubą warstwą tynku. Odsłonięto je podczas remontu elewacji w 2014 roku. Zabezpieczone i wyeksponowane przez pracowników Najwyższej Izby Kontroli pozostają symbolem odwagi, niezłomności i wielkiej ofiary stolicy.

Prezes Krzysztof Kwiatkowski weźmie także udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dojdzie do niej dokładnie w południe. O godz. 17.00  uda się na wojskowe Powązki, by oddać hołd powstańcom pod pomnikiem Gloria Victis.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj