Dolny Śląsk: Sukces Dobkowa w międzynarodowym konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi 2016

db.jpg

Reprezentant Dolnego Śląska „wicemistrzem Europy” w międzynarodowym konkursie o Europejską Nagrodę Odnowy Wsi 2016. Dobków został doceniony przez międzynarodowe jury i we wrześniu w Tihany na Węgrzech otrzyma Europejską Nagrodę Odnowy Wsi za „całościowy, zrównoważony i zgodny z motto konkursu rozwój wsi o wyróżniającej się jakości”.

Zdaniem międzynarodowego jury: „Dobków zachwyca wzorcową siecią celów i działań rozwojowych, które koncentrują się na ożywieniu łagodnej turystki, ochronie walorów krajobrazowych, zachowaniu starych rzemiosł i tradycyjnych umiejętności, wzmocnieniu kształtowania tożsamości i świadomości, jak również realizacji kreatywnych inicjatyw kulturalnych. Poprzez to skutecznie udaje się przyspieszyć rozwój gospodarczy miejscowości, wesprzeć zatrudnienie i uzyskać synergię, która jest źródłem dodatkowych, pozytywnych efektów. Za szczególnie inspirujące uważa się utworzenie ekomuzeum rzemiosła i architektury, jak również renowację starego gospodarstwa i jego przekształcenie w cieszące się dużym zainteresowaniem i często odwiedzane ekocentrum „Sudecka Zagroda Edukacyjna”, które stanowi multiplikator w procesie rozwoju. Główne kierunki rozwoju wydają się być dobrze obrane, szczególnie dla miejscowości charakteryzującej się trudną, pozbawioną ciągłości historią. Mieszkańcy Dobkowa, świadomi istniejących problemów, podejmują wyzwania, a także świadomi własnego potencjału, wykorzystują go w sposób wzorcowy dla zrównoważonego rozwoju swojej miejscowości”.

Zorganizowany przez Europejskie Stowarzyszenie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Odnowy wsi ARGE konkurs o 14. Europejską Nagrodę Odnowy Wsi był kierowany intencją, aby nagrodzić szczególnie wyróżniające się i wzorcowe procesy rozwoju i odnowy w wiejskiej społeczności, uwzględniając przy tym ich kontekst ekonomiczny i kulturowy. Konkurs w tym roku przebiegał pod hasłem: „offen sein”, co oznacza „być otwartym” – na innowacyjne pomysły, strategie, ale również „być otwartym” na ludzi posiadających odmienne koncepcje na życie, wyznających inne religie, będących innej narodowości, reprezentujących inne środowiska społeczne. Ważnym jest, aby rozpoznać, że ludzka różnorodność nie stanowi zagrożenia, ale bogactwo.

Jury oceniało sposób, w jaki społeczność uczestnicząca w konkursie zareagowała na określone na początku procesu odnowy wsi mocne i słabe strony, ale również wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia i szanse przed nią stojące. Obok interdyscyplinarnych projektów i działań, które zostały skutecznie wdrożone w miejscowości i służą wzmocnieniu konkurencyjności obszarów wiejskich i podniesieniu jakości życia mieszkańców, oceniane są również zastosowane przy ich realizacji metody i strategie. Oczywiście kryterium nadrzędnym była zgodność z motto konkursowym.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 24 europejskie regiony, reprezentowane przez 24 miejscowości i gminy. Zdobywcą Europejskiej Nagrody Odnowy Wsi 2016 jest gmina Flieβ z Tyrolu w Austrii, na terenie której odbędzie się wręczenie nagród w kolejnej edycji konkursu w 2018 roku. 

źródło: umwd.dolnyslask.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj