Wrocław: Chcą zniesienia opłaty targowej. Radni PiS składają projekt uchwały

targi.png

Miejscy radni z Prawa i Sprawiedliwości interweniują w sprawie wrocławskich przedsiębiorców. Chcą zniesienia opłaty targowej na terenie miasta. Dziś złożyli projekt uchwały. Projektem zajmują się również radni z Nowoczesnej, ale oni zamiast go złożyć wolą zbierać podpisy. Poseł Mirosława Stachowiak-Różecka pyta: “Po co zbierać podpisy? Jeśli Nowoczesna chce pomóc przedsiębiorcom, niech poprze nasz projekt!”.

Jeśli rada miejska zdecyduje się poprzeć projekt, to zniesienie opłaty targowej może nastąpić już 1 stycznia 2017 roku. Jak wyliczyli radni, gdyby pomysł wszedł w życie to budżet miasta traciłby jedynie 1,5 mln zł rocznie, ale takie wsparcie dla lokalnej przedsiębiorczości przyniosłoby same pozytywne skutki. W konferencji prasowej wzięła udział poseł Mirosława Stachowiak-Różecka, która ostro skrytykowała radnych z Nowoczesnej. -Bo po co biegać po targowiskach i zbierać podpisy? – Dopytywała. – Lepiej działać!

Uchwała przyczyni się do wsparcia i rozwoju handlu targowiskowego jako formy działalności rodzinnej i lokalnej i tym samym ubytek środków budżetowych zostanie częściowo zrekompensowany poprzez wpływy z PIT. Zmniejszenie kosztów działalności prowadzonej na targowiskach pozwoli na efektywne wsparcie wrocławskich kupców. Obniżka opłaty może spowodować spadek cen na targach przez co wzmocni się konkurencja wobec marketów – komentuje radny dr Krystian Mieszkała. 

Z kolei Marcin Krzyżanowski, szef PiS w radzie miejskiej ostro krytykuje byłych członków PO.

Trudno nie odnieś wrażenia, że to co robią byli członkowie Platformy Obywatelskiej, a obecnie politycy Nowoczesnej w kwestii opłaty targowej (zbiórka podpisów pod obywatelską inicjatywą uchwałodawczą) to teatr i czysty PR. Naszym zdaniem pora skończyć z szopką i działać szybko w kwestii opłaty targowej. Jeżeli radni Nowoczesnej rzeczywiście chcą zniesienia tej opłaty – proponujemy szybkie i sprawne rozwiązanie – mówi Marcin Krzyżanowski. I dodaje, że  wsparcie dla lokalnego i osiedlowego handlu we Wrocławiu jest ważne, tym bardziej, „że w ostatnich latach Prezydent Rafał Dutkiewicz stawiał na rozwój handlu wielkopowierzchniowego”.

 

Czytaj : Wrocław drugim najbardziej zadłużonym miastem w Polsce: w lipcu nowe kredyty

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ