List TUMW do Prezydenta Rafała Dutkiewicza: Czy najbardziej zniszczone wrocławskie ulice doczekają się remontu?

Rafał Dutkiewic nowy przerażony.jpg

Czy najbardziej zniszczone wrocławskie ulice doczekają się remontu? Złożyliśmy wniospek do prezydenta Wrocławia o modernizację m. in. ul. Pomorskiej, Zaporoskiej, Gajowickiej i Kościuszki. Zdajemy sobie jednak sprawę, że potrzeby są dużo większe, a dziurawe jezdnie, torowiska i chodniki doskwierają mieszkańcom wszystkich osiedli. W związku z tym apelujemy do pana prezydenta o racjonalne gospodarowanie finansami gminy i znalezienie środków na remonty ulic, które od dawna są niewygodne i niebezpieczne.

Według ewaluacji Wrocławskiej Polityki Mobilności, którą opublikowano miesiąc temu, 50,5% wrocławskich ulic jest w niedobrym stanie. Wszyscy wrocławianie, niezależnie od wybieranego środka transportu, dostrzegają i odczuwają ten problem na co dzień. Hałas, dziury, połamane chodniki, brak drzew, miejsc parkingowych i dróg dla rowerów – po 71 latach od wojny to wciąż częsty widok we Wrocławiu. Chcemy to zmienić, dlatego wnioskujemy do prezydenta Dutkiewicza, by w budżecie miasta na 2017 rok przewidziano środki na zaprojektowanie i przeprowadzenie remontu:

  • ciągu ul. Pomorska – plac Staszica – ul. Reymonta – Most Osobowicki,

  • ul. Zaporoskiej wraz z ul. Gajowicką,

  • ul. Kościuszki

Co bardzo istotne, ulice Pomorska, Gajowicka, Zaporoska i pl. Staszica były przewidziane do remontu w Wieloletnich Planach Inwestycyjnych na lata 2004-08, 2007-11 i 2008-12. Niestety skończyło się na obietnicach. W obowiązujących planach (Plan na lata 2015-2019) remontu ww. ulic nie znajdziemy…

Treść wniosku:

Szanowny Panie Prezydencie,

W imieniu wrocławskich organizacji pozarządowych, realizując ich zapisy statutowe i działając na podstawie art. 2 Ustawy o petycjach zwracam się do Pana z wnioskiem o uwzględnienie w budżecie Wrocławia na 2017 rok środków na remont (przygotowanie dokumentacji projektowej oraz prace budowlane):

ciągu ul. Pomorska – plac Staszica – ul. Reymonta – Most Osobowicki,
ul. Zaporoskiej wraz z ul. Gajowicką,
ul. Kościuszki

Stan tych ulic jest skrajnie zły, co negatywnie wpływa na komfort przemieszczania się i bezpieczeństwo mieszkańców, niezależnie od tego, jaki środek transportu wybierają. Konsekwencją odkładania remontów jest też obniżenie komfortu życia okolicznych mieszkańców (hałas, drgania).

Mając na uwadze fakt, iż utrzymanie ulic jest jednym z podstawowych obowiązków gminy, apelujemy, by jak najszybciej rozpocząć przygotowania do ww. inwestycji, które mogłyby być finansowane również ze środków unijnych.

Modernizacja powinna polegać m. in. na wymianie nawierzchni na asfaltową oraz torowisk tramwajowych na nowe, posadzeniu drzew, remoncie chodników, wyznaczeniu miejsc parkingowych, dróg dla rowerów i brakujących przejść dla pieszych, montażu sekundników oraz ewentualnie likwidacji zbędnej sygnalizacji świetlnej.

Wnosimy o remont trzech ważnych ciągów ulicznych, jednak mamy świadomość, iż na generalną przebudowę czekają dziesiątki ulic w całym mieście. Mamy nadzieję, że racjonalna polityka finansowa gminy umożliwi znalezienie w najbliższych latach środków na remont wszystkich ulic, które nie były modernizowane nawet od 70-80 lat.

Aleksandra Zienkiewicz (Stowarzyszenie MiastoDrzew)

Marek Nowak (Towarzystwo Upiększania Miasta Wrocławia)

Jakub Szymczak (Wrocławska Inicjatywa Rowerowa)

Aleksander Obłąk (stowarzyszenie Akcja Miasto)

źródło: http://tumw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj