Iran: Egzekucja fizyka jądrowego

iran.gif

W Iranie stracono fizyka jądrowego, który został skazany przez sąd za zdradę. Szahram Amiri był oskarżony o dostarczenie USA ważnych informacji. Naukowiec został najprawdopodobniej powieszony-podaje amerykański portal usatoday.com.

Irańskie władze sądownicze potwierdziły w niedzielę informacje o egzekucji fizyka tłumacząc, że „dostarczył wrogowi kluczowych informacji na temat państwa” – powiedział rzecznik irańskiego sądownictwa, Gholamhosein Mohseni Ejehi.

Amiri, pracował na uczelni stowarzyszonej z irańskim ministerstwem obrony, zniknął w 2009 roku podczas pielgrzymki do Mekki.

Pojawił się rok później w USA, gdzie według jego relacji był przetrzymywany i poddany intensywnej presji psychicznej, aby ujawnił ważne informacje amerykańskim służbom wywiadowczym-pisze usatoday.com

13 lipca 2010 naukowiec pojawił się w pakistańskiej ambasadzie w Waszyngtonie, gdzie poprosił o pomoc w powrocie do Teheranu. Kiedy wrócił do ojczyzny, był witany jako bohater.

Jestem prostym naukowcem, który pracował na uniwersytecie.Nie jestem zaangażowany w żadne poufne prace. Nie miałem informacji niejawnych.„- powiedział Amiri po powrocie do Teheranu w lipcu 2010.

Niecały rok później Amiri został aresztowany i skazany za zdradę. Dostał wyrok wieloletniego więzienia. Dzisiaj odbyła się jego egzekucja.

źródło: http://niezalezna.pl/84383-egzekucja-fizyka-jadrowego-w-iranie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj