Ukraina dalej zakłamuje rzeczywistość

kucharski foto.JPG

W sobotnie audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja dr Dariusz Kucharski odniósł się do ukraińskiego projektu uchwały o ludobójstwie dokonanym przez Polaków na Ukraińcach. W ocenie dr. Kucharskiego jest to przeciwdziałanie Ukrainy na polską uchwałę o ludobójstwie na Wołyniu i zakłamywanie historii.

W Radzie Najwyższej Ukrainy zarejestrowano projekt rezolucji upamiętniającej (jak to określono) ofiary ludobójstwa dokonanego przez państwo polskie na Ukraińcach w latach 1919-1951. Jej autorem jest deputowany Ołeh Musij.

Jest to ze strony ukraińskiej kontr-działanie – wskazał dr Kucharski.

– Jest to działanie mające zdewaluować polskie środowiska historyczne i polską myśl historyczną, które chcą wyjaśnić to, co do tej pory się wydarzyło w relacjach polsko-ukraińskich. Można było przewidzieć to, że nastąpią jakieś działania ze strony Ukraińców po uchwaleniu ludobójstwa na Wołyniu. Ukraińcy będą starali się ratować swoją wizję historii i swojej przeszłości. Mają oni bardzo trudne odniesienie do swojej przeszłości i bardzo często mijające się z prawdą – podkreślił Dariusz Kucharski.

Historyk zaznaczył, że relacje polsko-ukraińskie należy opierać na dwóch biegunach: polityczno-historycznym oraz świadomościowo-duchowym.

– Po pierwsze, bardzo silne wsparcie środowisk politycznych polskich dla Ukrainy i ich wejścia do Unii Europejskiej. Jest oczywiście zasadne, aby ich wspierać, ale jest to w pewnym stopniu bezgraniczne i bez merytorycznych podstaw w ramach spojrzenia na przeszłość, relacje historyczne, jak i również gospodarcze. Musimy pamiętać, że wymiar relacji polsko-ukraińskich nie jest to tylko przeszłość, ale przede wszystkim współczesność. Musimy pamiętać, że nadal nie mamy cofniętego embarga na polskie produkty żywnościowe. To jest niesamowicie ważne. Uważani jesteśmy za ambasadorów Ukraińców w Unii Europejskiej, przyjmujemy przychylnie Ukraińców, ale musimy jasno i zdecydowanie patrzeć na relacje w kontekście stosunków międzynarodowych. I po drugie, musimy budować świadomość ukraińską opartą na wiedzy i prawdzie historycznej – powiedział dr Dariusz Kucharski.

źródło:http://www.radiomaryja.pl/informacje/dr-kucharski-ukrainska-rezolucja-chec-dewaluacji-polskiej-mysli-historycznej/

foto:you tube

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj