Dolny Śląsk: Nietrzeźwi kierowcy sprawcami zdarzeń drogowych

alko.jpg

W ostatnich dniach na terenie powiatu średzkiego miały miejsce trzy zdarzenia drogowe, w tym dwa wypadki, w których poszkodowani zostali rowerzyści. W każdym ze zdarzeń sprawcą był nietrzeźwy kierujący samochodem. Dwóch kierujących, poza jednym, który sam trafił do szpitala, zostało zatrzymanych w policyjnym areszcie. Wszyscy odpowiedzą za kierowanie pojazdami w stanie nietrzeźwości i spowodowanie wypadków drogowych.

Policjanci wielokrotnie już apelowali do kierowców, by wsiadając za kółko swojego pojazdu, byli trzeźwi. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że nawet najmniejsza ilość alkoholu nie pozostaje obojętna dla naszego organizmu. Promile wpływają na szybkość naszych reakcji i decyzji podejmowanych na drodze, często w nieprzewidzianych i dynamicznych sytuacjach. Bez wątpienia zaburzają naszą zdolność do właściwego postrzegania rzeczywistości i nie ma tu żadnego znaczenia, czy ktoś „czuje się dobrze” i jest przekonany, że może kierować.

Należy również pamiętać, że wynik 0,00 na urządzeniu sprawdzającym stan trzeźwości nie powinien być jedynym wyznacznikiem tego, czy można wyruszyć w drogę.

Doświadczony kierowca wie, że na jego stan psychofizyczny wpływają też inne czynniki, jak chociażby warunki atmosferyczne, czy zmęczenie i po prostu gorsze samopoczucie.
 
Dlatego też średzcy policjanci przypominają, by wsiadając do samochodu jako kierowca i wyruszając w drogę – dalszą lub bliższą, zawsze pamiętać o rozsądku i odpowiedzialności. ODPOWIEDZIALNOŚCI za życie i zdrowie nie tylko swoje i pasażerów, ale też innych uczestników ruchu – tzw. niechronionych, których można spotkać na drodze.

Ani rowerzysta, ani pieszy nie zapina przecież pasów bezpieczeństwa, nie chronią ich poduszki powietrzne, a nawyk jazdy na rowerze w kasku jeszcze nie każdemu „wszedł w krew”. Jedyną ochronę pieszego stanowią z kolei tylko elementy odblaskowe. W zderzeniu z samochodem żaden z tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego nie ma szans. To on w większości przypadków odnosi najpoważniejsze obrażenia.
 
Apelujemy więc do wszystkich kierowców o zachowanie zdrowego rozsądku i szczególnej ostrożności na drodze, aby wybierając się w podróż zawsze byli wypoczęci i trzeźwi. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu trzeźwości, istnieje możliwość wykonania badania trzeźwości na własną prośbę w każdej jednostce Policji.

źródło: KMP
 
nadkom. Krzysztof Zaporowski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj