Karate i wspinaczka sportowa w programie igrzysk olimpijskich Tokio 2020

karate.jpg

Spełniło się jedno z zawodowych marzeń Magdaleny Nowakowskiej, wrocławskiej mistrzyni karate. Międzynarodowy Komitet Olimpijski dał szanse nowym dyscyplinom i młodym ludziom. Karate będzie jedną z dyscyplin olimpiady w Tokio w 2020 roku. Dodatkowo zakwalifikowano wspinaczkę sportową.

Podczas 129. sesji Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (IOC) w Rio de Janeiro zapadła decyzja o dokooptowaniu pięciu dyscyplin do programu letnich igrzysk olimpijskich 2020 roku. Cieszą się przedstawiciele karate, surfingu, wspinaczki sportowej, jazdy na deskorolce oraz baseballu (mężczyźni)/softballu (kobiety).

– Chcemy wyjść do ludzi młodych – argumentował prezydent MKOl.-u Thomas Bach. Deskorolka, wspinaczka i surfing to bez wątpienia odpowiedź na wspomniane zapotrzebowanie młodych. Pięć nowych dyscyplin w programie igrzysk olimpijskich oznacza 18 nowych konkurencji oraz 474 dodatkowych uczestników.

Karate i wspinaczka sportowa to dyscypliny z programu The World Games 2017. Przedstawiciele tej pierwszej już od dłuższego czasu byli niemal przekonani, że wystąpią za cztery lata w Tokio. – Na 99 procent tak się stanie – mówił nam niedawno Piotr Babicz, trener Budokanu Wrocław. Japonia to przecież ojczyzna karate, a i mecze tamtejszej Nippon Professional Baseball są niezwykle popularne. Zresztą baseballiści walczyli już o medale IO w latach 1992-2008, natomiast panie, softballistki, występowały na igrzyskach w latach 1996-2008.

Wprowadzenie powyższych nowości stało się możliwe po tym, jak w grudniu 2014 roku nastąpiła zmiana w regulaminie olimpijskim. Mianowicie zniesiono ograniczenie, wedle którego w programie może być maksymalnie 28 dyscyplin.

Dodajmy, że rekomendacji MKOl.-u nie otrzymały przed kilkoma miesiącami kręgle, squash (obie dyscypliny z programu The World Games 2017) i wushu.

źródło: wroclaw.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj